A A A

Sports Valmierā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tikpat strauja un enerģijas pilna kā Gauja ir arī valmierieši. Pilsētas svaigais gaiss, dabas teritorijas, piemērotie treniņu apstākļi, mērķtiecīgie un talantīgie sportisti, kā arī treneru pacietība ir veiksmes atslēgas, kas valmieriešu sportiskos sasniegumus paceļ arvien augstākā līmenī. Sporta tradīcijas, sportistu neatlaidība un treneru profesionalitāte liek Valmieras vārdam izskanēt Latvijā un tālu ārpus tās robežām.

Jau no 1995.gada Valmierā norisinās “Valsts prezidenta balva vieglatlētikā”. Līdz 2011.gadam par Valsts prezidenta balvu jeb “Prezidenta kausiem” cīnījās četru Latvijas novadu (Vidzemes, Zemgales, Kurzemes un Latgales), kā arī galvaspilsētas Rīgas izlašu komandas. No 2012.gada “Valsts prezidenta balva vieglatlētikā” izcīņa notiek jaunā formātā, tās ir kļuvušas par starptautiskām sacensībām. Savā starpā par Prezidenta kausu cīnās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas izlases. Katrā disciplīnā komandu pārstāv divi dalībnieki. 24.Valsts prezidenta balvas izcīņa vieglatlētikā sacensības 2018.gada 15.-16.jūnijā notika Ogres novada sporta centrā, jo Jāņa Daliņa stadions sagaidījis sen pelnīto pārbūvi, lai sniegtu valmieriešiem un viesiem iespēju sportot mūsdienīgā sporta infrastruktūrā, kas atbilst starptautiska līmeņa sacensību rīkošanai. Plānots, ka 2020.gadā sacensības atgriezīsies ierastajā norises vietā, turklāt nu jau pārbūvētā un mūsdienīgā Jāņa Daliņa stadionā un vieglatlētikas manēžā.

2009.gadā Valmiera bija viena no trim pilsētām (Valmiera, Liepāja un Rīga), kas uzņēma Eiropas čempionātu basketbolā sievietēm. Grupu turnīra spēles Valmierā notika Vidzemes Olimpiskajā centrā C un D apakšgrupās, kur kā spēcīgākās izlases piedalījās Francijas un Krievijas valstsvienības. Divus gadus vēlāk – 2011.gadā – Valmiera uzņēma Pasaules čempionātu basketbolā jauniešiem. Vidzemes Olimpiskajā centrā notika spēles A un B apakšgrupās. A apakšgrupā 2.vietu ieņēma Latvijas U-19 izlase (bilance 2-1), no Valmieras apakšgrupām kā spēcīgākās turnīrā piedalījās Argentīnas (4.vieta turnīrā) un Krievijas (3.vieta turnīrā) valstsvienības. 2018. gadā Valmiera un SIA “Vidzemes Olimpiskais centrs” uzņēma 12. Pasaules čempionāta florbolā kvalifikācijas turnīra dalībniekus. Turnīrā tika pārstāvētas 6 valstis, no kurām Latvijai pārspējot Ungārijas, Itālijas, Krievijas un Islandes valstsvienības, latvieši ieguva tiesības piedalīties decembrī notiekošajā pasaules čempionātā Čehijā.

2015.gada Latvijas Jaunatnes olimpiāde bija kā ģenerālmēģinājums Latvijas IV olimpiādei Valmierā. Latvijas IV olimpiāde notika no 2016.gada 1. līdz 3.jūlijam.  Tās programmā tika iekļauti 26 olimpiskie sporta veidi, 2 neolimpiskie sporta veidi un viens paraugdemonstrējumu sporta veids. Valmierā notika badmintons, basketbols, bokss, futbols, handbols, riteņbraukšana – šoseja, svarcelšana, vieglatlētika, volejbols, pludmales volejbols, airēšanas slaloms, triatlons un olimpiādē iekļautais neolimpiskais sporta veids – orientēšanās. Valmierā norisinājās arī paraugdemonstrējumi šahā un olimpiādes atklāšanas un noslēguma ceremonijas. Pārējie Latvijas IV olimpiādes programmā iekļautie sporta veidi notika citās Latvijas pašvaldībās. Rezultāti. 2017.gadā Valmieras pilsēta uzņēma VII Latvijas Jaunatnes olimpiādes sacensības airēšanas slalomā (8. un 9.jūlijs), handbolā (7., 8. un 9.jūlijs) un futbolā  (7., 8. un 9.jūlijs). Valmieras komanda ar 13 medaļām (3 zelta, 8 sudraba un 2 bronzas) ierindojās 12. vietā. Rezultāti.

2016.gadā Valmierā jau 10.reizi pēc tā atjaunošanas notika “SPORTLAT Valmieras maratons”. Tas katru gadu pulcē dalībniekus no tuvākām un tālākām valstīm, piemēram, Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Lielbritānijas un Vācijas. Tāpat dalībnieku vidū ir ne tikai sportiski aktīvie iedzīvotāji, bet arī spēcīgākie Latvijas skrējēji, kuri cīnās par Latvijas čempionāta medaļām. Valmieras maratona rekords sieviešu konkurencē ir nepārspēts kopš 2010.gada (Dace Lina – 2:50:14), un vīriešu konkurencē rekords ir nepārspēts kopš 2008.gada (Aigars Fadejevs – 2:19:57). 2016.gadā Valmieras maratonā dažādās distancēs kopumā startēja vairāk nekā 3200 sportistu. Sacensībās tika iekļauta arī 7,5 km gara nūjošanas distance, kurā finišu sasniedza 168 sportisti! Savukārt 12.Valmieras maratons tika aizvadīts 2018.gada 16.septembrī, atkārtoti pulcējot vairākus tūkstošus dalībnieku. Maratonā piedalās gan pieaugušie, gan bērni un jaunieši un pat četrkājainie draugi. Turklāt 2018.gadā īpaša distance bija arī tiem, kuri nevarēja izlemt, vai skriet vai nūjot – notika pastaiga ātrā solī pilsētas mēra vadībā.

Par tradīciju Valmierā kļuvis vēl viens skrējiens – pēc distances garāks, bet ne mazāk populārs – ultramaratons Rīga – Valmiera. 107 kilometru Gladiatoru pastaiga trešās atmodas laikā (1987-1991) bija kā ierocis cīņā par Latvijas neatkarības atgūšanu. Uzraksts „Brīvību Latvijai!” bija redzams uz dalībnieku numurzīmēm. Starts skrējienam tiek dots Rīgā pie Brīvības pieminekļa. Distancē skrējēji pavada vairāk nekā astoņas stundas un mēro 107 km garu distanci līdz finišam – Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas durvju  rokturim. 2018.gada Līgo svētku priekšvakarā, naktī no 22. uz 23.jūniju, skrējienu sāka vairāk nekā 150 dalībnieku, bet 107 kilometrus neizdevās pievārēt visiem. Varonīgo un izturīgo Gladiatoru vidū bija Valmieras pilsētas mērs Jānis Baiks un viņa trenere Jolanta Dukure, kuri 107 kilometrus pieveica nedaudz vairāk nekā 18 stundās. Vairāk lasi ŠEIT.

Tāpat Valmieras pilsētā 2018.gada 22. aprīlī tika atklāta velo sezona, kad Latvijas labākie kalnu divriteņu meistari cīnījās “SEB MTB velomaratona 2018” atklāšanas sacensībās “Cēsis -Valmiera”, Valmieras pilsētas centrā, Dzirnavu ezeriņā notika starptautiskās airēšanas slaloma sacensības “Valmiera viļņo”. Šie ir tikai daži no sporta notikumiem Valmierā, kas popularizējot aktīvu un veselīgu dzīvesveidu, gribasspēku un apņēmību, iesaista valmieriešus un pilsētas viesus. Atbalstot Latvijas un Eiropas iniciatīvas arī 2018.gadā Valmierā notika Olimpiskās dienas pasākumi skolēniem, un Eiropas sporta nedēļas laikā devām iespēju Valmieru iepazīt Valmieras nakts rogainingā. Uz ledus cīnījās Ledus Gladiatori  - skolēnu slidošanas sacensībās, jaunie un pieredzējušie cīnījās par pilsētas basketbola čempiona titulu, oktobrī Valmieras jaunajā peldbaseinā sportisti sacentās par pilsētas peldēšanas čempiona tituliem dažādās disciplīnās, bet jau trešo gadu Latvijas dzimšanas dienu sagaidījām kopīgi izskrienot un izstaigājot Latvijas kontūru.

Izcili sportisti laiku laikos

Jau vēsturiski Valmiera var lepoties ar sasniegumiem bagātiem sportistiem. Visskaļāk Valmieras vārdu 20.gadsimta sākumā nesis soļotājs Jānis Daliņš. Jānis Daliņš ir pirmais zem Latvijas karoga startējošais sportists, kurš ieguvis olimpisko medaļu. 1932.gada Vasaras olimpiskajās spēlēs Losandželosā Jānis Daliņš ieguva sudraba medaļu. Par godu sportista sasniegumiem 1938.gadā atklātajam Valmieras stadionam tika dots Jāņa Daliņa vārds. Stadions šo nosaukumu nes līdz pat mūsdienām.

Valmiera vienmēr ir bijusi sportiska pilsēta, Valmieras vārdu Olimpiskajās spēlēs nesis Ivo Lakučs. 2000.gada Sidnejas olimpiskajās spēlēs startējis Latvijas treka riteņbraukšanas komandas sastāvā (8.vieta komandu sprintā) un 2008.gadā piedalījies pirmajās BMX riteņbraukšanas sacensībās olimpisko spēļu vēsturē (dalīta 17.-32.vieta). Ivo Lakučs ir vairākkārtējs Eiropas un Pasaules čempionātu medaļnieks.

Valmieras vārdu 2000.gada Sidnejas olimpiskajās spēlēs un 2008.gada Pekinas olimpiskajās spēlēs nesusi soļotāja Jolanta Dukure. 2006.gada Eiropas čempionātā sasniegtais rezultāts (1:31:02) vēl joprojām ir Latvijas rekords 20 km soļojumā sievietēm.

Valmiera lepojas arī ar Valkā dzimušo soļotāju Aigaru Fadejevu. No 1998. līdz 2003.gadam Valmierā norisinājās sportista rīkotie soļošanas festivāli. Aigars skolojies un trenējies Valmierā, un viņu pamatoti uzskata par Jāņa Daliņa sekotāju. Festivāli rīkoti ar mērķi popularizēt soļošanu, populārākajā festivāla gadā (2000.gadā) sacensībās piedalījās vairāk nekā 800 bērnu.

2008.gadā (Pekinā, Ķīnā) par pirmo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā kļūst valmierietis Māris Štrombergs. Uzkāpis uz Pasaules čempionāta (divas reizes) un Eiropas čempionāta (trīs reizes) goda pjedestālu augstākajiem pakāpieniem 2012.gadā (Londonā) Māris Štrombergs kļūst par divkārtēju un līdz šim vienīgo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā. BMX sportā Valmieras vārds nav svešs, Valmiera uzskatāma par Latvijas BMX galvaspilsētu, pateicoties Edžus Treimaņa, Riharda Veides, Sandras Aleksejevas un citu BMX sportistu vārdiem. Mūsu olimpiešu lieliskās karjeras liek domāt par jauno sportistu attīstību, tādēļ Valmiera ir izraudzīta par vienu no pilsētām, kurā tiek īstenots augstas klases sportistu sagatavošanas centra pilotprojekts. Valmierā tiek gatavoti sportisti trīs sporta veidos: BMX riteņbraukšanā, peldēšanā un vieglatlētikā.

2016.gada lielākajā sporta festivālā - XXXI Olimpiādes spēlēs Rio - Valmiera šajos sporta svētkos bija plaši pārstāvēta. Valmieras vārdu Riodežaneiro BMX riteņbraukšanas trasē nesa valmierieši Māris Štrombergs un Edžus Treimanis, olimpiskajā peldbaseinā ar pasaules spēcīgākajiem sportistiem sacentās peldētājs Uvis Kalniņš, bet olimpiskajā soļošanā sviedrus lēja Valmierā dzimušais sportists Arnis Rumbenieks.

Par augstas klases basketbolistiem kļuvuši vairāki Valmieras Bērnu sporta skolas audzēkņi. Pasaules spēcīgāko basketbola līgu (Nacionālo Basketbola Asociāciju) veiksmīgi sasniedzis Dāvis Bertāns, iekļūstot Sanantonio “Spurs” sastāvā, savukārt viņa vecākais brālis Dairis 2017./2018.gada sezonā pārstāvēs Itālijas basketbola “smagsvaru” – “Pallacanestro Olimpia Milano”. Eiropas basketbola klubu augstāko līmeni sasniedzis Rolands Šmits, 2017. gadā noslēdzot līgumu ar ULEB Eirolīgas klubu "Barcelona". Un 2017. gadā Rolands pārstāvēja Latvijas izlasi dalībai Eiropas Čempionātā basketbolā, sasniedzot nepiedzīvotus augstumus – 5. vietu. 2017. gadā Rolands saņēma Valmieras pašvaldības apbalvojumu un nomināciju “Gada sportists”. Savukārt atpakaļ uz Spānijas basketbola līgu devies Rinalds Mālmanis, lai iegūtu lielāku spēļu pieredzi un turpinātu slīpēt savu talantu basketbolā. Uzticību savam dzimtajam klubam izrāda Latvijas jauniešu izlasēs spēlējušais Jānis Kaufmanis, kurš kļuvis par stabilāko vērtību Valmieras basketbolā.

Valmieras futbola klubs pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma atgriezies Latvijas futbola virslīgā, kur komanda, kurā rasts līdzsvars starp jaunajiem un pieredzējušiem spēlētājiem, nodrošina emocijām bagātas spēles. Komandu sporta veidu sasniegumu virsotnē 2018.gadā florbols. FBK Valmiera kļuva par Latvijas florbola virslīgas vicečempioniem.

Olimpisko spēļu dalībnieks, peldētājs Uvis Kalniņš ir vairākkārtējs Latvijas un Baltijas valstu čempions, kā arī Eiropas Junioru čempionāta medaļnieks. 2012.gada Londonas olimpiskajās spēlēs peldētājs izcīnīja 30.vietu 100 metru brīvajā stilā ar jaunu personisko rekordu. 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs Uvis ieguva 24.vietu 200 metru kompleksajā peldējumā, būdams vienīgais Latvijas pārstāvis olimpisko spēļu vīriešu peldēšanas sacensībās. 2016.gadā, pārstāvot Valmieras pilsētu Latvijas IV olimpiādē, Uvis izcīnīja četras zelta medaļas.

Valmieras Bērnu sporta skolas bijušie audzēkņi Oskars Ķibermanis un Oskars Melbārdis tagad ir pazīstami kā labākie Latvijas bobsleja piloti, taču pirms bobsleja karjeras sākuma abi sportisti sviedrus lējuši vieglatlētikā, trenējoties Valmierā pie treneriem Raita Ravinska un Baibas Kaufmanes. 2016.gadā Oskara Melbārža pilotētais četrinieks Īglsas trasē Austrijā bija ātrākie četru braucienu summā, kļūstot par 2016.gada pasaules čempioniem, bet 2017. gada sezonā sasniedza augsto 4. vietu Pasaules čempionātā četriniekiem. Bronzas medaļu Eiropas čempionātā divnieku ekipāžās 2017. gadā nopelnījusi Ķibermaņa komanda. Valmierā sportiskās gaitas uzsākušie bobslejisti 2018.gadā piedalījās ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, kur O.Melbārdis kopā ar Jāni Strengu bobsleja divniekos izcīnīja bronzas medaļu. O.Melbārdis 2018.gadā tika atzīts arī par Latvijas gada sportistu! 

Tāpat 2014.gada Ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos Mārtiņš Onskulis iekļuva labāko 30 sportistu vidū (27.vieta) kalnu slēpošanā.

Godalgotas vietas Latvijas mēroga orientēšanās sacensībās regulāri izcīna valmieriete Līga Valdmane, kura 2018. gada sezonā kļuvusi par Latvijas čempioni garajā distancē. Jāpiemin, ka Līga Latvijas izlases sastāvā piedalās gan Pasaules, gan Eiropas čempionātos orientēšanās sportā.

Vieta izaugsmei un medaļu kaldināšanai

Lai veicinātu sportiskos sasniegumus, Valmierā tam tiek radīti piemēroti apstākļi. Mūsdienās par sportistu kalvi kļuvusi nacionālās nozīmes sporta bāze – Vidzemes Olimpiskais centrs (Valmiera, Rīgas iela 91). Vidzemes Olimpiskais centrs pārvalda kompleksu Rīgas ielā 91, kā arī Jāņa Daliņa stadionu un Daliņu pludmali. Kopīgiem spēkiem, sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, sporta veidu federācijām, pilsētas sporta infrastruktūra arvien tiek uzlabota. 2018.gada septembrī ekspluatācijā tika nodots Valmieras peldbaseins - Latvijā pirmais, šobrīd vienīgais 25m jaunuzceltais peldbaseins kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, kas atbilst Starptautiskās Peldēšanas federācijas (FINA) augstajiem standartiem. Bet 2019.gadā tiks ekspluatācijā nodota BMX trase, lai jau no 11.-14. jūlijam uzņemtu Eiropas čempionātu BMX riteņbraukšanā.

Daliņu pludmale vasarās ir iecienīta atpūtas vieta valmieriešiem. Ikviens interesents šeit var izmantot kādu no pieciem bezmaksas pludmales volejbola laukumiem. Daliņu pludmalē regulāri tiek aizvadītas dažāda līmeņa pludmales volejbola sacensības. 2015.gadā šeit notika Latvijas Jaunatnes vasaras olimpiādes pludmales volejbola sacensības, bet 2016.gada vasarā šos laukumus pārbaudīja Latvijas pludmales volejbolisti, sacenšoties par Latvijas IV olimpiādes medaļām un pirmais pludmales tenisa turnīrs notika 2017.gada septembrī.

Gandrīz pašā Valmieras pilsētas centrā, Gaujas krastā atrodas airēšanas slaloma trase “Krācītes”. Airēšanas slaloma trases atrašanās pilsētas centrā ir sekmējusi vietējo sportistu panākumus Latvijas un starptautiskā mērogā. Latvijas čempionāta elitē redzam daudzus Valmieras sportistus: Krišs Ozols, Toms Karlivāns, Ritvars Celmiņš.

Jāņa Daliņa stadiona apkārtne ir iecienīta skrējēju un nūjotāju treniņu vieta. Valmieras pilsētā populārs kļuvis amatieru sports gan bērnu un jauniešu, gan pieaugušo un veterānu konkurencē. Sporta bāžu pieejamība un sporta entuziastu aktivitāte veicina to, ka Valmierā regulāri norisinās amatieru sacensības basketbolā, futbolā, riteņbraukšanā, telpu futbolā, hokejā, volejbolā un citos komandu sporta veidos.

Lepojamies

Katru gadu Valmieras pilsētas pašvaldība pasniedz apbalvojumus “Gada balva sportā”. 2018.gada balva nominācijā “Mūža ieguldījums sportā” tika pasniegta sporta entuziastiem un dzīvesbiedriem – Dairai un Egilam Kraukļiem, kuri devuši milzīgu ieguldījumu basketbola sporta attīstībai Valmierā. Apbalvojumu “Gada sportists” saņēma, Pasaules 2018.gada senioru čempions un rekordists sprinta un 750m distancēs – Ainārs Ķiksis. Plašāka informācija par “Valmieras sporta laureāts 2018” ŠEIT.