A A A

Vecpuišu parks

Vecpuišu parka nosaukuma izcelsme saistīta ar toreizējiem parka dibinātājiem, tad vēl neprecētiem kungiem. Visslavenākais no viņiem bijis Georgs Apinis, mediķis un pilsētas galva (mērs). Katrs biedrs sākotnēji iemaksāja 1000 rubļus parka iekārtošanai. Topošā parka teritoriju izveidoja, apvienojot divus lielus blakus esošos zemes gabalus: paša G. Apiņa pilsētai dāvināto zemi (mūsdienās pirms kinoteātra „Gaisma”) un zemes, kura tolaik piederēja trūcīgai vietējai vācu ģimenei - Liljēm. Dažu mēnešu laikā uzcēla paviljona tipa ēku ar plašu zāli, ko vēlāk iznomāja dažādiem pasākumiem.

Jauno Pilsētas parku atklāja 1914. gada rudenī ar divu dienu ilgām svinībām, kuru laikā koncertēja huzāru pulka orķestris un pazīstamākie tā laika operas dziedoņi. Paviljona tornītī muzicējis orķestris. Kāds nostāsts vēsta, ka „tornītis, kurā paviljona atklāšanas dienā muzicējis orķestris, uzcelts, lai varētu vērot Haleja komētas tuvošanos.” (Kalnačs J. Valmiera. 2005.)

Zīmīgi, ka parka dibinātāji, visi astoņi, novēlēja, ka pēc viņu nāves - publiskajam parkam līdz ar pašu paviljona ēku, jāpāriet pašvaldības īpašumā. Padomju okupācijas režīma gados Vecpuišu parku oficiāli dēvēja par Vidusparku, taču šis nosaukums neiedzīvojās un valmierieši joprojām to sauca tikai un vienīgi par Vecpuišu parku. 

 Pēc Otrā pasaules kara, arhitekta Freiberga projekta uzcelto paviljonu, izmantoja gan kā kultūras namu (līdz 1966.), gan kā sporta skolu. Deviņdesmito gadu nogalē (1998.) Vecpuišu parka paviljonā atkal sākās rosība. Nama telpas īpaši pielāgoja ēdināšanas un spēļu biznesa vajadzībām, saglabājot oriģinālajam interjeram raksturīgās galerijas un vairākas fasādes detaļas. Gandrīz desmit gadu darbojās valmieriešu iecienītā kafejnīca ar vasaras dārzu. Daudzi pilsētas viesi ceļu mēroja vien, lai uzspēlētu boulingu, taču 2008. gada nogalē kompleksu slēdza.  Taču kopš 2016.gada tas ir atkal atjaunots, piedāvājot iespēju apmeklēt koncertzāli "Valmiera" un restorānu "Vecpuisis". 

6445 m2 lielais Vecpuišu parks ir otrs senākais Valmieras parks.