A A A

Latvijai 100 | Valmierai 735

2018.gadā svinēsim Latvijas simtgadi un Valmieras 735.jubileju.

Latvijas dzimšanas dienas priekšvēstneši spilgti bija manāmi Valmierā. Vēl pirms 1918.gada 18.novembra Latvijas karogs dzima un pirmo reizi tika pacelts Valmierā, apliecinot sarkanbaltsarkano brīvības vēstījumu. Viens no dedzīgākajiem Latvijas neatkarības idejas popularizētājiem bija Veselavā dzimušais pedagogs un žurnālists Jānis Lapiņš (1885 - 1941), kurš kopš 1915.gada strādāja Valmieras tirdzniecības skolā un vēlāk citās mācību iestādēs. Viņš aizrāva ar latviešu sarkanbaltsarkanā karoga ideju, un viņam pirmajam šo karogu 1916.gada otrajā pusē izgatavoja viņa skolniece, Valmieras bēgļu bērnu patversmes skolotāja Marianna Straumane (1896 - 1985), kura vēlāk kļuva par J.Lapiņa dzīvesbiedri. Mūsu pilsētā karogs pirmo reizi pacelts 1917.gada martā virs vietējās latviešu biedrības nama Vidzemes Zemes sapulces laikā.

Kopā ar karogu gaisā uzvirmoja un sēklas izkaisīja ideja par brīvību – 1917.gadā 17 rezolūcijas Valmierā pieņēma pašvaldību, kooperatīvo apvienību, lauksaimniecības biedrību un bezzemnieku pārstāvji no Rīgas, Cēsu, Valmieras un Valkas apriņķiem. Svarīgākā no tām - rezolūcija par Latvijas autonomijas un pašnoteikšanās tiesībām. Tas bija sākums Latvijai, sākums mūsu valstij!

Valmierieši aicina Latvijas simtgadi sagaidīt un svinēt kopīgi, iepazīstot gan vēstures līkločus un dzimtu stāstus, ielūkojoties, kādas dāvanas Latvijai sarūpējusi Valmiera un valmierieši, kopā radot svētku sajūtu un godinot mūsu Latviju.

Pieņem izaicinājumu “Ar Valmieras vārdu apkārt pasaulei”!