A A A

Ekoskolu Rīcības dienās Latvijas skolas aicinās atteikties no vienreizlietojamās plastmasas  

Drukāt
29.10.2018

Ekoskolu Rīcības dienas ir plaša ikgadēja vides kampaņa Latvijā, kurā aicināta piedalīties ikviena Latvijas skola, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu mainīt priekšstatus un paradumus veselākas vides vārdā. Šogad kampaņa notiks no 29.oktobra līdz 4.novembrim un vienos vairāk nekā 43 600 skolēnu un 5200 pedagogu.

 

Šogad Rīcības dienas ir veltītas Vides izglītības fondam un arī Eiropas Savienībā īpaši svarīgai tēmai – plastmasas piesārņojumam. Ievērojot, ka plastmasa ir arī būtisks Baltijas jūras piesārņojuma avots,  kampaņas kopējā tēma ir “NĒ vienreizlietojamai plastmasai!”. Vairāk nekā 150 skolu ieplānojušas aktivitātes visas nedēļas garumā. Tiks rīkotas gan izglītojošas nodarbības, gan praktiskas darbnīcas ikdienā noderīgu ilgtspējīgu priekšmetu radīšanai, gan arī veiktas sociālas aptaujas un motivējošas akcijas videi draudzīgākiem ieradumiem.

“Septembrī mēs ar Ekoskolu palīdzību Piekrastes Tīrrades kampaņā savācām 750 maisus ar plastmasas atkritumiem, kas citādi būtu apdraudējuši Baltijas jūras ekosistēmu vēl simtiem gadu. Nesen arī uzzinājām, ka atbalstu guvis Eiropas Komisijas priekšlikums aizliegt vienreizlietojamu plastmasas priekšmetu apriti Eiropas Savienības tirgū, sākot ar 2021. gadu. Kamēr Eiropas Parlaments vēl panāk vienošanos ar dalībvalstīm, Ekoskolas sāk šo lielisko ideju īstenot dzīvē. Ticu, ka tieši izglītība, skolu un jauniešu aktīvisms ir spēcīgākais dzinulis pārmaiņām,” uzskata Daniels Trukšāns, Ekoskolu programmas koordinators Latvijā. Piekrastes Tīrrades kampaņā piedalījās arī skolēni no Valmieras Ekoskolām, 22.septembrī kopjot Kalngales pludmali Carnikavas novadā. Plašāka informācija piejema šeit.

Ekoskolu Rīcības dienu kampaņa ir starptautiska iniciatīva, kurā Latvijas skolas piedalās jau septīto gadu, uzrunājot ne tikai skolu kolektīvus, bet arī ģimenes, vietējos iedzīvotājus un pašvaldības. Rīcības dienu noslēgumā notiks konkurss skolām. Veiksmīgāko un radošāko iniciatīvu autori, kā arī aktīvākie kampaņas popularizētāji saņems balvas no Ekoskolu Rīcības dienu atbalstītājiem. Šogad mūsu draugu pulkā ir Vides izglītības fonda pastāvīgais atbalstītājs, zīmola LUCART pārstāvis Latvijā SIA NMS Riga, Liepājas teātris, Ventspils Olimpiskais centrs, Jaunais Rīgas teātris, Valmieras drāmas teātris, Latvijas Leļļu teātris, Laboratorium, slēpošanas un atpūtas parks “Ozolkalns”, Sigulda Adventures,  Purenn, un izklaides parks "Avārijas brigāde".

Šeit pieejamajā kartē pievienotas plānoto pasākumu anotācijas – http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolu-r-c-bas-dienas

Rīcības dienās aktīvi iesaistās arī Ekoskolas no Valmieras.  Valmieras ZAĻĀ SKOLA visas nedēļas garumā radīs atbildes uz jautājumu par plastmasas atkritumu ietekmi uz bioloģisko daudzveidību un, kā rīkoties, lai nodrošinātu dabas daudzveidības saglabāšanos. Valmieras Viestura vidusskolā no veciem triko krekliņiem tiks gatavoti apavu maisiņi, rosinās arī skolas kafejnīcu ar papīra maisiņiem aizstāt plastmasas maisiņus. Tiks organizēta arī sakopšanas talka, gatavoti īpaši stendi par plastmasas maisiņu piesārņojuma problēmu, kā arī notiks vaska drāniņu gatavošanas darbnīca. Valmieras 2.vidusskola organizēs meistarklases par jauno dzīvi otrreiz lietojamām mantām, plakātu izstādi "NĒ plastmasai", EKO padomes vadītas klašu stundas "Es saku NĒ plastmasai". Arī ģeogrāfijas, bioloģijas, ķīmijas stundās tiks integrētas tēmas par plastmasas maisiņiem un iepakojumu. 1.novembrī plkst.17.00 kopā ar Valmieras pilsētas pašvaldību un Latvijas Universitāti Ekoskolas aicina uz tikšanos ar valmieriešiem. Tajā iesaistīsies arī bērnudārzs "Vālodzīte" un Valmieras sākumskola. Plašāka informācija pieejama šeit.

Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 67 valstīs un tajā iesaistījušās 51 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.

Ekoskolas
http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas
http://www.draugiem.lv/ekoskolas/

Informāciju sagatavoja Ilze Rušmaneilze.rusmane@videsfonds.lv 
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšānsdaniels.truksans@videsfonds.lv

Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education(FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību.

Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2018.gadā" ietvaros.