A A A

Par putniem piemērotiem putnu būrīšiem 

Drukāt
15.04.2021

Iestājoties pavasarim, tiek organizētas ar putnu būrīšiem saistītas aktivitātes. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) saskaras ar putniem neatbilstošu un pat bīstamu putnu būrīšu izgatavošanu. LOB aicina ņemt vērā vairākus ieteikumus putniem piemērotu būrīšu izgatavošanā un izlikšanā.

 

 

 

 

 

  • Nedrīkst būt gluda, noēvelēta būra priekšējās sieniņas iekšpuse. Ja būra sieniņa ir pārāk slidena, jaunie putni var nesasniegt skreju, netikt ārā no būra un aiziet tur iekšā bojā.
  • Sēžampuļķītis pie skrejas ir lieks. Ja būrim ir šāds “puļķītis”, tas apdraud putnu mazuļus, jo ļauj lielākiem putniem piekļūt būra iemītniekiem. Būrīša iemītniekam iekļūšanai būrī šāds puļķītis nav vajadzīgs.
  • Būra dēļiem jābūt vismaz divu centimetru biezumā. Tas nodrošinās piemērotu mikroklimatu  putniem –pasargās  no  nosalšanas  agros  pavasara  rītos  un  no pārkaršanas saulē.
  • Grīda jāpienaglo starp sieniņām. Tas pasargās būri no piesūkšanās ar lietus ūdeni un ātras satrunēšanas, kas var apdraudēt ligzdu arī putnu ligzdošanas laikā, jo grīda var izkrist no būra pat ligzdošanas laikā.
  • Mazākiem būrīšiem drošībai vēlams šaurs “gaitenis” pirms skrejas. Pasargājot putnus no plēsējiem, mazajiem jeb zīlīšu būrīšiem ieteicams izveidot pirms skrejas šauru, vismaz sešus centimetrus garu “gaiteni”, ko veido jumtiņa pārlaidums kopā ar zem skrejas pienaglotu vajadzīgā garuma dēlīti.
  • Būrītim  jābūt  atveramam,  lai  to  varētu  iztīrīt.  Sīkie  dobumperētāji,  izņemot mājas strazdus,  ligzdu  būvē pa virsu iepriekšējai ligzdai un pēc vairākām reizēm būrītī vairs nav vienas jaunai ligzdai.

Papildu  informāciju  par  putniem  piemērotu  un  drošu  būrīšu  izgatavošanu,  kā arī būrīšu  rasējumus  un  instrukcijas  iespējams  iegūt  LOB  interneta  vietnē: https://www.lob.lv/noderigi/putnu-burisi/.

 

Biežāk pieļauto kļūdu shematisks uzskaitījums

 

Informāciju sagatavoja:
Latvijas Ornitoloģijas biedrība