A A A

Dārza atkritumi mežā - Spānijas kailgliemeža izplatīšanās risks 

Drukāt
20.11.2020

Rudens sakopšanas un ražas novākšanas darbu laikā pilsētas mazdārziņos rodas ne mazums rudens lapu, zaru, ražas atlikumu, kas saimniecībā vairs nav noderīgi. Valmieras pilsētas pašvaldība aicina valmieriešus uzņemties atbildīgas rūpes par šiem zaļajiem atkritumiem un nevest izgāšanai uz blakus esošajiem mežiem.

 

Dārza atkritumu izvešana uz mežu var veicināt arī Valmierā konstatētā invazīvā Spānijas kailgliemeža vairošanos. Invazīvais Spānijas kailgliemezis mazdārziņos izplatās kopā ar tajos no jauna iestādītajiem stādiem. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievests ar stādiem, pie kuru saknēm atrodas gliemeža oliņas. Līdz ar stāda iestādīšanu gliemezis veiksmīgi iedzīvojas dārzos un caur ceļmalām un grāvmalām izplatās gan kaimiņu dārzos, gan dabiskās teritorijās. Sugai plaši izplatoties dabiskās teritorijās, mežos, tās pilnīga iznīcināšana kļūst praktiski neiespējama.

Savairojoties lielā skaitā, Spānijas kailgliemezis var apdraudēt vietējās augu sugas, gan apēdot tās, gan pārnēsājot dažādus augu patogēnus. Spānijas kailgliemežu gļotas ir biezas un grūti nomazgājamas – zaļumus un augļus, kurus klāj gļotas, nav ieteicams lietot pārtikā. Kailgliemeži var pārnēsāt arī cilvēka veselībai kaitīgās Escherichia coli baktērijas, kā arī ir starpsaimnieki vairākām parazītu sugām, ar kurām var tikt invadēti mājdzīvnieki. Spānijas kailgliemeži var uzbrukt uz zemes vai krūmos ligzdojošajiem zvirbuļveidīgo putnu mazuļiem, tie barojas ar citiem bezmugurkaulniekiem, tai skaitā sliekām.

Visa veida sadzīves atkritumu (piemēram, lapu, zaru) iznešana no nekustamā īpašuma pagalma, kā arī patvaļīgu sadzīves atkritumu izgāztuvju ierīkošana atbilstoši 12.05.2020. pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr. 343 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Valmieras pilsētā” Valmierā ir aizliegta. Šāda rīcība ir administratīvs pārkāpums, par ko atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 43.panta 1.daļai piemērojams naudas sods fiziskām personām līdz 750 EUR  un juridiskām personām līdz 1500 EUR apmērā.

Jāņem vērā, ka, rūpējoties par līdzdzcilvēku labsajūtu un gaisa kvalitāti Valmierā, pilsētā ir noteikts arī visa veida atkritumu, tai skaitā zaļo atkritumu, dedzināšanas aizliegums. Tādēļ dārza atkritumus ieteicams izmantot komposta kaudžu veidošanai vai arī nodot Valmieras pilsētas atkritumu apsaimniekotājam SIA “ZAAO” (ZAAO), kas šim nolūkam piedāvā iegādāties un tukšot 1,1m3 lielos big-bag maisus. Arī nozāģētos augļu koku zariem iespējams pieteikt zaru šķeldošanas pakalpojumu, nodrošinot to izvešanu no īpašuma. Atbalstot iedzīvotājus īpašumu sakopšanā, Valmieras pilsētas pašvaldība līdz šim ik gadu organizēja arī rudens lapu bezmaksas nodošanas akciju un pavasaros – bezmaksas zaru šķeldošanas akciju.  

Konsultācijas par dažādu veidu atkritumu nodošanas iespējām pieejamas arī ZAAO birojā, darba dienās no plkst.8.00 līdz 17.00 zvanot pa tālruni 64281250 vai sazinoties e-pastā zaao@zaao.lv.

INFOGRAFIKA - DĀRZA ATKRITUMIEM MEŽĀ NĒ!