A A A

Valmierā notiks seminārs par pilsētas dižkokiem 

Drukāt
22.05.2013

22.maijā, kad visā pasaulē atzīmē Starptautisko bioloģiskās daudzveidības dienu, Valmierā norisināsies pilsētas dižkoku apzināšanas akcijas noslēguma seminārs.
 

Pulksten 10.00 Valmieras pilsētas pašvaldības ēkā Lāčplēša ielā 2 uzstāsies Valmieras muzeja speciāliste Indra Vilistere, lai pastāstītu par mežu un parku vēsturi Valmierā un to, kādi notikumi atstājuši vislielāko ietekmi uz kokiem pilsētā. Dižkoku pētnieks Ansis Opmanis no Dabas retumu krātuves stāstīs, kur slēpjas dižkoku nozīmīgums un vērtība. Kā agrāk klājies ar dižkoku apzināšanu un aizsardzību Valmierā, atmiņās dalīsies Vilnis Velde, Valmieras pilsētas pašvaldības Koku novērtēšanas komisijas vides eksperts. Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes valsts vides inspektore Gunta Kanapole informēs par iedzīvotāju atsaucību akcijā un iegūtajiem rezultātiem, kā arī ieceri izveidot interaktīvu karti. Valmieras pilsētas pašvaldības arhitekta palīdze Aija Borisova pastāstīs kā Valmieras pilsētas pašvaldība praktiski izmantos akcijas ietvaros iegūtos datus par dižkokiem pilsētā gan plānošanas un apsaimniekošanas procesā, gan veidojot dabas tūrisma piedāvājumu.

Latvijas arboristu - kokkopju biedrības valdes loceklis, arborists Jānis Strausmanis stāstīs kā ar pareizas un dabai draudzīgas apsaimniekošanas palīdzību paildzināt veco un lielo koku mūžu. Semināra noslēgumā interesentiem būs iespēja kopā ar arboristu - kokkopi apsekot vairākus Valmieras pilsētas kokus un saņemt praktiskus ieteikumus par to apsaimniekošanu.

Semināra ietvaros Valmieras pilsētas pašvaldība un Dabas aizsardzības pārvalde pateiksies aktīvākajiem Valmieras pilsētas iedzīvotājiem, kuri piedalījās līdz šim vēl neapzinātu dižkoku atklāšanā. Tāpat pie Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcas dižozola, tiks izvietota pirmā dižkoku atpazīstamības zīme - ozollapa.

Valmieras dižkoku apzināšanas akcijas, kuru organizēja Valmieras pilsētas pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, mērķis bija apzināt pilsētas teritorijā esošos dižkokus atbilstoši MK noteikumu izmaiņām, kas nosaka samazinātus koku, kas atbilst dižkoku statusam, apkārtmērus.

Akcijas laikā no 1.marta līdz 30.aprīlim pilsētas administratīvajā teritorijā tika apzināti 29 dižkoku statusam atbilstoši koki, kā arī 11 koki, kas klasificējami kā potenciālie dižkoki vai vēsturiski un ainaviski koki.

Dabas aizsardzības pārvaldes un Valmieras pilsētas pašvaldības speciālisti ir gandarīti par akcijas rezultātiem, jo dažādu karu postītajā pilsētā, kur koki ir salīdzinoši jauni, ir tik daudz koku, kas spītējot postījumiem ir spējuši sasniegt dižkoku apmērus.

Seminārā aicināti piedalīties mežu, parku un citu dabas teritoriju īpašnieki un apsaimniekotāji, apsaimniekošanas speciālisti, privātmāju iedzīvotāji, kuru īpašumos atrodas veci un lieli koki, jaunieši, kuri apgūst vai, kuriem ir vēlme nākotnē apgūt arborista - kokkopja profesiju, plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Seminārs tiks translēts tiešraidē Valmieras pilsētas mājas lapā www.valmiera.lv 22.maijā no pulksten 10.00 līdz 12.00.

Semināra programma.

Semināra tiešraide: šeit