A A A

Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkne iepazīst SIA “Daiļrade koks” 

Drukāt
30.05.2019

Ar mērķi iepazīt uzņēmumu SIA “Daiļrade koks” Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkne Elza Andersone tikās ar uzņēmuma Valmieras ražotnes vadītāju Arti Petrovicu.

 

SIA “Daiļrade koks” pamatdarbība ir mājas, ofisa, skolu un publiskās vides mēbeļu ražošana, nodrošinot izgatavošanu, montāžu, iepakošanu un arī nosūtīšanu. Vairāk par ražošanas procesu, tehnoloģijām, izmantotajiem materiāliem un citiem ar uzņēmuma darbību saistītiem procesiem Elza uzzināja tikšanās laikā.

Elza ir valmieriete, viņa mācās Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā interjera dizaina programmas 3.kursā. Līdz 9.klasei mācījusies Valmieras Viestura vidusskolā, absolvējot pamatskolu devusi priekšroku mākslai. Pašlaik jaunietei skolā ir jāizstrādā kursa noslēguma darbi, bet jūnijā jāiziet trīs nedēļu ilga prakse. Nākamgad, absolvējot skolu, Elza plāno turpināt mācīties interjera dizainu Latvijas Kultūras akadēmijā.

Artis uzņēmumā strādā 15 gadus. Viņš labprāt padalījās ar nelielu ieskatu uzņēmuma vēsturē: “Rūpnīca ir dibināta 1957.gadā, kā “Valmieras mēbeļu kombināts”. Tolaik uzņēmums specializējās finierētu mēbeļu un detaļu ražošanā”. Artis atklāja interesantu faktu, ka kādreizējā rūpnīcā tika ražotas mēbeles pat viesnīcām, kurās izmitināja 1980.gada Maskavas Olimpisko spēļu dalībniekus.

Artis turpināja par uzņēmuma rašanos: “1997.gadā “Valmieras mēbeļu kombināts” tika privatizēts, kļūstot par SIA “Valmieras mēbeles”. Savukārt 2004.gadā SIA “Daiļrade koks”, kas ir viens no lielākajiem mēbeļu ražotājiem Latvijā, iegādājās šo rūpnīcu. Kopš 2014.gada vairākas uzņēmumam piederošās rūpnīcas, apvienoja zem vienota nosaukuma SIA “Daiļrade koks”. Uzņēmumam ir ražotnes arī Vaiņodē, Tukumā un Viļakā.”

Elza vēlējās noskaidrot, vai SIA “Daiļrade koks” Valmieras ražotne specializējās, kāda konkrēta mēbeļu tipa ražošanā. “Valmierā joprojām izgatavojam finierētas mēbeles un mēbeļu detaļas. Jāsaka, ka pēdējo septiņu gadu laikā pieprasījums pēc tām ir samazinājies. Cilvēki vēlas iegādāties pēc iespējas lētākas mēbeles, tāpēc dod priekšroku lamināta mēbelēm, kas aplīmētas ar melamīna loksnēm. Tāpēc Valmieras ražotnē izgatavojam arī tās.” pastāstīja Artis. 

Jautājumam par eksportu Artis atbildēja, ka uzņēmums ražo gatavas mēbeles, kas tiek pārdotas dažādiem tirgotājiem visā pasaulē. “Lielāko daļu no saražotā apjoma eksportējam, tikai neliela daļa paliek Latvijā. Rīgā ir veikals “Čiekurs”, kur var iegādāties arī mūsu darinātās mēbeles. Uzņēmuma ikdiena ir dzīvojamo telpu mēbeļu ražošana eksportam. Piemēram, pašlaik izgatavojam speciālas mēbeles bērnudārziem, kas atrodas Austrālijā un Jaunzēlandē. Savukārt Amerikas tirgum veidojam kumodes, kas izskatās plānas, kā no papīra veidotas, bet patiesībā tās ir ļoti izturīgas.”

Artis iepazīstināja Elzu arī ar lielākajiem projektiem, ko uzņēmums veicis Latvijā. “Pēdējais ievērojamais projekts bija pieczvaigžņu luksuss viesnīcai Rīgā “Kempinski Hotels”. Pirmā kārta paredzēja ne tikai sienu apdari no riekstkoka finierētiem paneļiem, bet arī mēbeļu izgatavošanu vairāk nekā 200 istabām. Projekta otrajā kārtā veicām šīs pašas viesnīcas apartamentu riekstkoka finierējuma apdares un mēbeļu izgatavošanu. Esam piedalījušies “Swedbank” galvenās ēkas Rīgā un Reval Hotel Latvia paplašinājuma apmēbelēšanā. Vērienīgs bija arī Reval Hotel Elizabeth viesnīcas projekts, kur aptuveni 200 istabiņām bija jāizgatavo ar ozolu finierētas mēbeles. Šķiet, ka līdz šim vērienīgākais īstenotais projekts bijis mēbeļu izgatavošana Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, tajā skaitā piecu stāvu grāmatplaukts – pirmā mēbele, ko šajā ēkā uzstādījām,” ar lepnumu par padarīto  stāsta Artis.

Elzai rodas pārdomas par to, cik darbinieku nepieciešams, lai realizētu šādus vērienīgus projektus. “Valmieras ražotnē pašlaik strādā 110 darbinieki. Mēbeļu ražošanā ir nodarbinātas gan sievietes, gan vīrieši. Pārsvarā darbinieki ir no Valmieras, bet ir arī tādi, kuri katru dienu brauc pie mums no Valmierai apkārtējiem novadiem un arī attālākām vietām, piemēram, Mazsalacas un Rūjienas.”  

Elzai, esot interjera dizaina programmas audzēknei, interesē, kā uzņēmums mēbelēm izstrādā dizainu. “Ir klienti, kuri parāda fotogrāfiju, tad mēs izveidojam skici, izgatavojam paraugus, ja klientu apmierina, tad sākam ražot mēbeļu līniju. Ir arī gadījumi, kad klients jau nāk ar savām skicēm un zina, ko konkrēti viņš vēlas. Jebkurā no gadījumiem izvērtējam klienta vēlmes, ieliekot šajā procesā mūsu zināšanas un pieredzi, lai sasniegtu vēlamo rezultātu,” norāda Artis.                                                  

Lai piesaistītu kvalificētus speciālistus, uzņēmums sadarbojas arī ar izglītības iestādēm, piedāvājot prakses vietas, piemēram, Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskolai, kā arī Valmieras tehnikumam. “Izglītība ir svarīga, bet neviens darbinieks, atnākot  uz uzņēmumu tikko no skolas sola, nevar būt pilnībā gatavs, tāpēc uzņēmums jaunajiem darbiniekiem nodrošina apmācības,” uzsverot nepieciešamību darbinieku vēlmei mācīties, pauž Artis.

Pēc sarunas Elza kopā ar Arti devās apskatīt mēbeļu ražošanas cehus. Meitene tika iepazīstināta ar pilna cikla ražošanas procesu, kurā tiek šūts, griezts, līmēts, krāsots, slīpēts, montēts un pakots.