A A A

Tehnikuma audzēknis iepazīst SIA “Woltec”  

Drukāt
31.01.2019

Lai iepazītos ar Vidzemes lielāko būvniecības uzņēmumu SIA “Woltec”, Valmieras tehnikuma Mehatronikas programmas 1.kursa audzēknis Ralfs Zaķis tikās ar uzņēmuma padomes priekšsēdētāju Jāni Bikiņu un uzņēmuma elektromontāžas būvdarbu vadītāju Krišjāni Seinasu.

 

 

 

Fakti par SIA “Woltec”:

  • dibināts 2014.gadā;
  • saimniecisko darbību uzsāka 2015. gada 1.augustā, kad reorganizācijas rezultātā uzņēmumam tika pievienota daļa no SIA “Vidzemes energoceltnieks”, pārņemot šī uzņēmuma 20 gadus ilgo līdzšinējo darbības pieredzi;
  • viens no lielākajiem Vidzemes reģiona būvniecības uzņēmumiem;
  • darbinieku skaits vidēji  – 330;
  • 2018.gadā uzņēmums saņēmis Valmieras pilsētas pašvaldības apbalvojumu “Gada uzņēmējs”;
  • 2018.gadā SIA “WOLTEC” ieguvis Valsts ieņēmumu dienesta apbalvojumu kā lielākais nodokļu maksātājs vidējo uzņēmumu grupā Vidzemes reģionā.

SIA “Woltec” nodarbojas ar elektroietaišu iekšējo un ārējo tīklu izbūvi, projektēšanu, tehnisko mērījumu  veikšanu un pārbaudi, ielu apgaismojuma uzturēšanas darbiem, vispārējo būvniecību, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu (ieskaitot ugunsdzēsības sistēmas) iekšējo un ārējo tīklu izbūvi, siltumapgādes, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu izbūvi, elektronisko sakaru tīklu izbūvi un projektēšanu un elektrolīniju trašu attīrīšanu. Kur atrodas uzņēmums, kāda ir tā specifika un darbinieku ikdiena, to Ralfs uzzināja tikšanās laikā.

 Ralfs ir no Alūksnes, pērn, absolvējot Ernesta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 9.klasi, tālākie izglītības ceļi viņu atveduši uz Valmieru. Šeit viņam ļoti patīkot, turklāt puisis pastāstīja, ka drīzumā uz Valmieru plāno pārcelties arī visa viņa ģimene. Ralfam vienmēr padevies labot un remontēt dažādas tehnikas, tāpēc sākotnēji interesējies par iespēju apgūt mašīnbūvi, tomēr lēmis par labu mehatronikas apguvei Valmieras tehnikumā, kas esot līdzīga, tikai  sarežģītāka. Lai gan Ralfs Valmierā mācās aptuveni pusgadu, tomēr viņš jau iepriekš ir dzirdējis par uzņēmumu SIA “Woltec”, bet nebija nojautis, ka uzņēmuma darbības virziens ir tik plašs.

“Uzņēmums SIA “Woltec” darbojas četrās nozarēs – elektromontāža, telekomunikācija, ūdensvadi un kanalizācija un celtniecība,” tā iepazīstināšanu ar uzņēmuma darbību sāka Jānis, pa ceļam uz pirmo objektu, kur uzņēmums veic darbus. Jāpiemin, ka tikšanās notika šīs ziemas aukstākajā dienā, kad sals bija sasniedzis aptuveni -20 grādus, tomēr SIA “Woltec” darbus tas nekādi neietekmēja. Pirmais apskatītais objekts atradās Valmierā, tas saistīts ar Rietumu industriālās maģistrāles izbūvi, divu kilometru garumā pagarinot Leona Paegles ielu un savienojot to ar autoceļu P18 Valmiera-Smiltene. “Šeit strādā divas brigādes. Pirmā brigāde nodarbojas ar ūdensvada tīkla būvniecību, bet otra ar elektrisko tīklu būvniecību. Mūsu uzņēmumam šīs ziemas laikā objektā ir jāizbūvē elektrības un ūdensvada tīkli, kanalizācijas tīkli un lietus ūdens kanalizācija, lai pavasarī jau ceļu darbu veicēji var nākt un veidot ceļa virskārtu,” turpina Jānis. “Vai ziemā nav grūti paveikt darbus?” jautā Ralfs.  “Strādāt ziemā ir ļoti grūti, jo zeme ir sasalusi. Pašlaik sasalums ir aptuveni 60 līdz 70 cm, tāpēc mūsu darbinieki to vispirms izzāģē un ar ekskavatoru salauž un izceļ laukā,” Jānis stāstot, norāda uz blakus esošajiem sasalušas zemes kalniem, kas nedaudz atgādina milzīgus Ēģiptes piramīdu bluķus. “Strādājot aukstumā, darbinieki tiek nodrošināti ar ziemai atbilstošu darba apģērbu, turklāt viņi vienmēr var iedzert arī siltu tēju un sasildīties,” stāsta būvdarbu vadītājs. Viņš pastāstīja, ka darbam ziemā esot arī vairāki ieguvumi: “Kad zeme ir sasalusi, tad var braukt ar smago tehniku virsū uz tīrumiem, nekaitējot, piemēram, zemnieku sējumiem”.

Tālāk ceļš veda uz objektu, kas atradās pa ceļam no Valmieras uz Limbažiem – Augstrozē. Pārbrauciena laikā no viena objekta uz otru Ralfs uzzināja, ka pašlaik SIA “Woltec” strādā vairāk nekā desmit objektos. Uzņēmumā ir aptuveni 330 darbinieki, turklāt tie visi pārsvarā esot valmierieši. Jānis ar humoru piebilst, ka tie, kuri arī kādreiz nav bijuši valmierieši, tad par tādiem ir kļuvuši.

Ralfu interesēja, kā tiek ievērota darba drošība. “Elektrība jau nemaz tik bīstama nav, bet, jo augstāks spriegums un atbildīgāks darbs, jo nepieciešams kvalificētāks darbinieks. Augsti profesionāli elektriķi ir apmācīti, viņiem ir atbilstoša izglītība, tāpat jāievēro arī drošības tehnikas noteikumi. Ja visas šīs lietas ievēro, tad nelaimes gadījums nav iespējams. Mūsu uzņēmuma darbinieki katru gadu tiek apmācīti, tas izmaksā aptuveni 20 līdz 30 tūkstoši EUR gadā. Nobeigumā darbiniekiem jākārto arī eksāmens. Regulāras ir arī darba drošības instruktāžas,” drošības nozīmi darbā, skaidro Jānis.

Lai strādātu SIA “Woltec” par elektromontieri ir jābūt atbilstošai profesionālajai izglītībai. “Uzņēmums jau vairākus gadus sadarbojas ar Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskolu. Viņu skolas audzēkņi nāk pie mums praksē, bet absolventi bieži vien kļūst par darbiniekiem. Savukārt telekomunikāciju montierus mēs apmācām paši, jo nekur Latvijā netiek šāda izglītības programma piedāvāta. Lai pie mums strādātu, galvenais ir jābūt vēlmei strādāt, patikai pret darbu jebkādos laikapstākļos un atbilstošai izglītībai,” uzsver Jānis.  

“Kurš no objektiem ir tāds, ar ko visvairāk lepojaties?” jautāja Ralfs. “Pēdējā laika ievērojamākie un redzamākie objekti ir Cēsu Centrālās bibliotēkas pārbūve, Smiltenē tikko pabeidzām daudzdzīvokļu īres namu un SIA “ZAAO” Dabas un tehnoloģiju parks “Urda”. Inženiertīkli atrodas zemē un tie nav redzami, bet pašlaik Smiltenē strādājam pie vērienīga projekta, kur notiek ūdensvadu kanalizācijas atjaunošanas 3.kārta. Savukārt Valmieras peldbaseinā būvējām arī iekšējos inženiertīklus.” Krišjānis atceras, kad pats strādājis par elektromontieri, tad viņam interesants un apjomīgs objekts šķita Rūjienas apakšstacijas pārbūve, padarot to modernu un ierīkojot tālvadības sistēmu. Tā kā Ralfs ir no Alūksnes puses, tad viņu interesē, vai uzņēmums strādājis pie kādiem objektiem arī viņa dzimtajā pusē. Izrādījās, ka SIA “Woltec” pāris gadus atpakaļ strādājuši pie Alūksnes Kultūras nama pārbūves.

Sarunājoties, nokļuvām nākamajā objektā, kur varēja redzēt elektrobūvniecības objektu, kur tiek būvēta elektrolīnija. Objektā darbojās četri elektromontieri. Jānis pastāstīja, ka ar urbšanas iekārtu tiek izurbta bedre, tajā tiek ieliktas iekšā koka balsta kājas, tad darbinieki stabu augšējās daļas sazāģē un sastiprina, pēc tam tiek montēti izolatori. Vienā dienā šāda komanda varot uzsliet un samontēt aptuveni 20 elektrības balstus.  

Dodoties prom no objekta, Ralfam raisās pārdomas par to, cik dziļi ir jāierok elektrības kabelis. “Nav tā, ka elektriķi var darīt visu, kas ienāk prātā. Elektrības kabeļi ir jāierok pietiekamā dziļumā, tas ir aptuveni viens metrs. Ūdensvads jāierok aptuveni divu metru dziļumā, bet kanalizācija – pat līdz piecu metru dziļumam,” atbildi sniedza Jānis.  

Turpinot atpakaļceļu uz uzņēmuma bāzes ēku Valmierā, Krišjānis pastāstīja, ka  SIA “Woltec” piedalās A/S “Sadales tīkls” ekspluatācijas un remontu darbos masveida elektrotīklu bojājumu gadījumos. “Veicam remontus vai novēršam bojājumus, ja tādi ir radušies. Tas paņem daļu laika, jo Valmieras apkaime ir gana liela. Man, kā darbu vadītājam, jābūt sazvanāmam 24 stundas diennaktī, jābūt gatavam organizēt brigādi, ja ir radusies ārkārtas situācija, ko pēc iespējas ātrāk cenšamies novērst.”

Uzņēmumā ir arī administratīvi apkalpojošais personāls – projektu vadītāji, tāmētāji, konkursu sagatavošanas speciālisti, nozaru vadītāji, finanšu daļa, grāmatvedība, personāla daļa un pārējā vadība. “Tā kā esam uzņēmums, kas piedalās valsts un pašvaldību iestāžu organizētajos iepirkumos, objektus iegūstam piedaloties konkursos. Liels darbs jāveltī konkursu un iepirkumu dokumentācijas sagatavošanai. Administratīvajam personālam ir jādara viss, lai celtniekiem, elektromontieriem, inženiertīklu montētājiem būtu objekti, kuros strādāt. Tā ir sistēma, kas var eksistēt, darbojoties tikai visiem kopā,” atklāj Jānis.  

Atgriežoties uzņēmuma galvenajā ēkā Valmierā, tikšanās noslēgumā Jānis Ralfam parādīja ne tikai uzņēmuma rīcībā esošo tehnisko nodrošinājumu, bet arī  kausus, kas stāv viņa kabinetā un ir hokeja komandas “Woltec” izcīnīti. Pēdējo gadu laikā Vidzemes Hokeja čempionātā komanda vienmēr esot starp labākajām. Tāpat šajā sezonā atbalstīti tiek arī Latvijas bobslejisti. Tā ar Valmieras uzņēmuma SIA “Woltec” logo uz Latvijas komandas boba, tiek veicināta sporta attīstība un kaldinātas medaļas.     

Ralfs tikšanās noslēgumā secina, ka darbs uzņēmumā nav viegls, it īpaši ziemā, bet ir interesants un atbildīgs, turklāt iespējama arī karjeras izaugsme dažādās profesijās.

FOTO