A A A

Durvis vērs sociālās uzņēmējdarbības veikals “Čaklās bites bode” 

Drukāt
14.09.2018

15. septembrī plkst.12:00 Valmierā, Garā ielā 10 durvis vērs jauns veikaliņš, kam dots zīmīgs nosaukums "Čaklās bites bode". Šis ir pirmais sociālās uzņēmējdarbības uzņēmums Valmierā.

 

Daudzbērnu mammas, bez darba palikušie, cilvēki ar īpašām vajadzībām, seniori pirmspensijas un pensijas vecumā, kuri prot un vēlas radoši izpausties, varēs sadarboties ar sociālo uzņēmumu.

Eiropas Sociālā fonda projekta “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” ietvaros Attīstības finanšu institūcija ALTUM piešķīrusi grantu 20 000 eiro apmērā fondam “Iespēju tilts”, lai tas organizē un attīsta vietu, kur iedzīvotāji no dažādām sociālā riska grupām var savu dzīvi darīt sociāli un ekonomiski vieglāku.

“Cilvēkiem šis ir liels atbalsts, jo pie mums iespējams piedāvāt tirdzniecībā savus ražojumus. Jau sadarbojamies ar vairākiem amatniekiem, kas uz bodi jau atveduši savu preci: dažādus izstrādājumus no koka, adījumus, izgatavotas rotaslietas un daudzus citus izstrādājumus, kas priecē acis. Droši mūs var uzmeklēt ne tikai valmierieši, bet arī cilvēki no novadiem un attālākām vietām. Būtiskākais, ko, veidojot sociālo uzņēmumu, mēs varam paust: mēs dodam iespēju cilvēkiem ar invaliditāti, cilvēkiem, kuri ilgstoši bijuši bez darba, būt sabiedrībā, radoši darboties, justies kā pratējiem, būt līdzcilvēkiem vajadzīgiem un arī nopelnīt,” norāda Sanda Kalniņa, fonda “Iespēju tilts” pārstāve, kura koordinē projekta “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” norisi.

Uzsākt sociālo uzņēmējdarbību nav viegli, jo šie jēdzieni it kā nav savienojami. Uzņēmējdarbība ir bizness, tas ir uz peļņu vērsts process, bet sociālā sfēra ir ļoti jutīga. Iegādājoties preci sociālās uzņēmējdarbības veikaliņā, cilvēks gan iegūst ko vērtīgu, gan arī savā veidā sniedz papildu atbalstu grūtībās nonākušajiem. Ikkatra uzņēmuma mērķis ir attīstīties, un arī sociālais uzņēmums ir tirgus dalībnieks un daudzu sociāli neaizsargātu cilvēku iespēja turpināt ražot un savus ražojumus realizēt.

Fonda “Iespēju tilts” valdes priekšsēdētāja Zita Gustavsone, atgādina, ka Garā ielā 10 jau darbojas arī dienas centrs jauniešiem ar garīgās attīstības traucējumiem un arī viņu dienā paveiktais nonāks bodes plauktos. “Jaunieši lej sveces, vāra ziepes, esam jau padomājuši par šo ražojumu noformējumu, un arī šos izstrādājumus ikviens varēs nopirkt mūsu bodītē. Tāpat būs pieejamas arī dāvanu kartes, kuras iedāvināt draugiem, paziņām, lai nāk un izvēlas sev vajadzīgo,” stāstīja Zita Gustavsone, uzsverot, ka cilvēki ar invaliditāti, īpaši cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem, ir sociāli ļoti neaizsargāta iedzīvotāju daļa un viņiem atrast vietu darba tirgū ir teju neiespējami. “Šāda sociāla uzņēmējdarbība ir viņu iespēja. Mēs iepriekš bijām runājuši ar ražojošiem uzņēmumiem, ar lielākām un mazākām ražotnēm, un uzņēmumu vadītāji bija pat ieinteresēti atbalstīt, taču ātri tapa skaidrs, ka mūsu jaunieši nevar iekļauties ražojoša uzņēmuma darba ikdienā. Viņi nevar nostrādāt mērķtiecīgi vairākas stundas no vietas, viņi nevar izturēt tādu slodzi un darba ritmu, bet mazā sociālā uzņēmumā, kur darbošanās ir radoša, bet mērķtiecīga, ievērojot darba un atpūtas režīmu, viņi var sevi apliecināt,” norāda Zita Gustavsone.