A A A

Viesojas Ziemassvētku tirdziņā Vācijā 

Drukāt
19.12.2019

Gaidot ziemas saulgriežus, Vācijas pilsētas Halles (Vestfālene) Ziemassvētku tirdziņā piedalījās arī valmierieši. Piedzīvota sirsnīga Ziemassvētku noskaņa un iepazīti jauni draugi, turklāt Halles un pilsētas viesus pārsteidza no Valmieras atvestie neparastie garšu salikumi, iepriecināja skaistie, mūspusē radītie darinājumi. Uzzinot, kāpēc ir vērts apmeklēt Valmieru un ko te apskatīt, tirdziņa apmeklētāji labprāt iesaistījās sarunās.

 

“Šāds tirdziņš Hallē ir skaista tradīcija. To sadarbībā ar pašvaldību rīko vietējie uzņēmēji. Interesanti, ka tirdziņa laikā uzņēmēji ir atvēruši savus veikalus (Vācijā svētku dienās un brīvdienās tie parasti ir slēgti), bet paši tirdziņā nepiedalās. Tur goda vietu ieņēmušas vietējās biedrības, izglītības iestādes un amatnieki. Apmeklētājiem piedāvāti dažādi suvenīri, pašgatavotas skaistumlietas un praktiski darinājumi, daudz gardumu. Taču lielākais mērķis ir satikšanās, sarunas, aizejošā gada izvērtēšana, ziemas saulgriežu gaidīšana, jaunu ideju meklēšana. Var teikt, ka tirgošanās paliek otrā plānā. Bija sajūta, ka piedalāmies lielās ģimenes svinībās. Svētku noskaņu rada arī priekšnesumi, ko arī, protams, sagatavojuši vietējie iedzīvotāji. Skaļus aplausus izpelnījās muzikāls sveiciens no Valmieras – samtainās saksofona skaņas Agneses Geduševas izpildījumā,” stāsta Valmieras delegācijas dalībniece, Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” direktore Sanita Loze.

Uz Vāciju ceļoja “Vaidava Ceramics” māla trauki, Valmieras invalīdu biedrības “Atspēriens” un biedrības “Valmieras pilsētas pensionārs” dalībnieku sagatavotie darinājumi, tautas lietišķās mākslas studijā “Valmiera” tapušās skaistumlietas, Beverīnas un Burtnieku novadu rokdarbnieku darinājumi, Andra Jakovļeva sarūpētās zāļu tējas, vīna darītavas “Matilde” vīni, salona “Līga” dabīgā kosmētika, Valmiermuižas alus darītavas dzērieni un našķi, “Dzērienu fabrika” Latvijas balzams un upeņu sula.

“Vāciešus izbrīnīja šokolādes un kaņepju, siera cepumu un kaņepju salikumi, bet viņi bija drosmīgi degustētāji, atzīstot, ka garša ir ļoti laba, un izplānojot, kam šāda dāvana varētu patikt,” stāsta S.Loze. “Ar Halli Valmierai ir cieša sadarbība, tāpēc ļoti daudz cilvēku zināja, no kurienes esam, jau jautāja konkrētas lietas, ko bija iegādājušies pagājušajā gadā, piemēram, medu. Kāda pašlaik Minsterē dzīvojoša valmieriete pat speciāla mēroja ceļu uz Halli, lai uzzinātu, kas jauns Valmierā, iegādātos kaut ko savā mīļajā pilsētā ražotu.”

Kā vērtē Sanita, lielākais ieguvums ir jaunu cilvēku iepazīšana, kopīgu ideju plānošana. Piemēram, pēc iepazīšanās ar Halles jaunatnes centra vadītāju Marcus Rauch jau izplānota nākamā tikšanās reize – šoreiz Valmierā. Tad tiks spriests par kopīgiem sadarbības projektiem, kuru laikā Valmieras un Halles jaunieši varēs labāk cits citu iepazīt.

“Hallē ir izveidota Valmieras draugu kopa. Tie ir pilsētas iedzīvotāji, kuriem interesē sadarbība ar Valmieru un kuri brīvprātīgi iesaistās, lai mēs cits no cita aizgūtu vērtīgas lietas. Visu tirdziņa laiku jutāmies apčubināti, jo nepārtraukti kāds brīvprātīgais palīgs bija mūsu stendā un iesaistījās sarunās ar iedzīvotājiem, aicināja apmeklēt mūsu stendu, parūpējās par pusdienām. Šādas draugu kopas izveide noteikti ir ideja, ko gribam  aizgūt, veidojot Valmierā Halles draugu kopu.” Turklāt gan Valmieras, gan Francijas pilsētas Ronchin (otra Halles sadraudzības pilsēta, kas piedalījās tirdziņā) stendus apmeklēja vietējie mediji. Tāpat katru dienu stendus apciemoja pilsētas birģermeistare Anne Rodenbrock-Wesselmann.

“Noteikti ir jābrauc arī nākamgad! Tā ir ne tikai laba iespēja parādīt mūsu pusē tapušus darinājumus un pārsteigt ar gardumiem, bet arī vērtīga pieredzes apmaiņa. Kopā varam īstenot labas idejas. Vāciešiem Valmiera šķiet ļoti skaista, zaļa pilsēta, kurai ir savs redzējums. Vairāk stāstot, iedrošinām viņus braukt ciemos un redzēt to visu klātienē,” vērtē S.Loze.

Šogad no 29.novembra līdz 1.decembrim mājīgi iekārtotā Valmieras namiņā par Valmieru, kā arī Burtnieku, Beverīnas un Kocēnu novadiem pastāstīja un dažādus Valmieras un apkārtējo novadu biedrību, amatnieku un uzņēmēju sagatavotus darinājumus tirgoja Valmieras Jaunatnes centra "Vinda" direktore Sanita Loze, Valmieras muzeja apmeklētāju konsultante Agnese Geduševa un Valmieras Valsts ģimnāzijas absolvents Paulis Rumba. Pateicamies Valmieras Kultūras centram, Valmieras muzejam, Valmieras Jaunatnes centram “Vinda”, kā arī autobusa vadītājam Agrim Rocim!

Svētā Nikolausa Ziemassvētku tirgus Halles pilsētā Vācijā ir jau vairāk nekā 30 gadus ilga tradīcija, tirgum norisinoties pirmās Adventes nedēļā. Valmiera tajā tika pārstāvēta trešo gadu.

Halle Valmieras sadraudzības pilsēta ir kopš 2011.gada.