Kristaps Miķelsons: “Vēlos peldēt pasaules līmenī”

24.02.2021

Jau vairāk nekā divus mēnešus Valmieras Bērnu sporta skolas peldēšanas nodaļas audzēkņi ilgojas pēc ierastajiem mācību-treniņu apstākļiem Valmieras peldbaseinā, kas ārkārtējās situācijas laikā nav pieejams. Treniņu iespējas citviet meklē arī mūsu labākie sportisti. Iespēja trenēties Latvijas vienīgajā 50m astoņu celiņu peldbaseinā ārkārtējās situācijas laikā ir arī Valmieras Augstas klases sportistu sagatavošanas centra (AKSSC) sportistam Kristapam Miķelsonam Latvijas Peldēšanas federācijas organizētajā izlases treniņnometnē. Kopš decembra Kristapa ikdiena aizrit Rīgā treniņos un attālinātajās mācībās.

 

Jaunais valmierietis peldēšanu pārņēmis no saviem vecākiem: “Sportā tiku iesaistīts pavisam vienkārši – mamma ir peldēšanas trenere, un man nemaz nebija citas izvēles.” Tomēr, vērojot sportista sasniegumus, gribas ticēt, ka peldēšana ir arī Kristapa sirdslieta. Līdz šim Kristaps izcīnījis jau neskaitāmas medaļas Latvijas čempionātos dažādās vecuma grupās. Piedalījies arī Eiropas Jaunatnes olimpiskajā festivālā Baku Azerbaidžānā. Protams, Kristapa sasniegumi devuši iespēju gūt atbalstu arī no AKSSC. “Manuprāt, iekļūšanai šajā sporta projektā man palīdzēja līdz tam izcīnītās medaļas Latvijas un Baltijas čempionātos, tai skaitā arī Latvijas junioru un jauniešu čempiona tituli un sporta meistara kandidāta izpeldēšana. Vēlāk arī sporta meistara apliecības iegūšana.”

Kas Tavā līdzšinējā karjerā un ikdienā ir tas, kas Tev palīdz sasniegt savus mērķus? Kas ir Tavs dzinulis un motivācija? 

Ikdiena noturēties pie saviem mērķiem un sasniegt tos noteikti visvairāk palīdz vecāki. Mamma baseinā, peldot treniņos, un tēvs ārpus baseina. Noteikti vēl papildu dzinuli iedod komandas biedri, kuri mani notur tonusā un neļauj treniņos atslābt. Manuprāt, mana lielāka motivācija ir vēlme būt labākajam. Man ļoti nepatīk zaudēt, tāpēc daru visu iespējamo treniņos, lai tas nenotiktu.

Sākotnēji varēji iedomāties vai redzēji sevi kā profesionālu sportistu – mērķēji uz augstvērtīgiem vai starptautiskiem rezultātiem?

Jā, kad sāku peldēt jau ar nopietnu domāšanu, sapratu, ka es to gribu un varu darīt profesionāli. Noteikti ceļā līdz nopietnai sportista karjerai man palīdzēja atbalsts gan no blakus esošajiem cilvēkiem, gan no AKSSC projekta.

Pastāsti par savu ikdienas treniņu "komandu". Kāda ir ikdienas darba atmosfēra treniņos un cik daudz sanāk trenēties?

Mana trenere ir Aiva Miķelsone, bijusī Latvijas čempione un rekordiste. Manuprāt, mūsu sadarbība baseinā un ārpus tā ir vienmēr bijusi un būs laba. Es parasti trenējos kopā ar pārējiem komandas biedriem, bet ir arī reizes, kad sanāk peldēt vienam. Esot treniņā, visi ir ļoti nosvērti un centīgi, jo katrs zina, ko viņš vēlas sasniegt un arī tiecas uz to. Šāda domāšana noteikti palīdz treniņos. Katru nedēļu peldu 11 reizes – darba dienās divas reizes dienā un sestdienā vienu reizi. Papildus trenējos arī svaru zālē 2–3 reizes nedēļā.

Pastāsti par saviem treniņu apstākļiem. Kā vari salīdzināt savas iespējas šeit ar to, kā ir citviet Latvijā vai arī starptautiskā mērogā?

Manuprāt, treniņu apstākļi ir labi, bet noteikti vēlētos, lai ir labāk. Ikdienā trenējos Valmieras peldbaseinā, VOC svaru zālē un Valmiera Fitness sporta zālē. Protams, izcilais variants man būtu sava vingrošanas zāle un inventārs, kurš ir specifisks tieši peldētājiem. Noteikti lielu paldies saku AKSSC projektam par ēdināšanas nodrošināšanu un dažādu peldēšanas inventāra iegādi.

Manuprāt, trenējoties peldēšanā Latvijā, šobrīd kā sportistam ir gandrīz neiespējami sasniegt pasaules augstāko līmeni. Noteikti ir daudzas lietas, kuras būtu jāmaina ne tikai Valmierā, bet visā Latvijā. Valmierā trenējoties, es noteikti varu uztrenēt pamata sportista bāzi, bet, tā kā es vēlos peldēt pasaules līmenī, noteikti domāju par trenēšanos arī citur.

Pašlaik vislabākais variants man ir došanās uz ASV, protams, pēc vidusskolas beigšanas. Ja būtu jāsalīdzina Latvijas peldēšanas līmenis un visa sporta uztvere, sportistu trenēšana, tad jāteic, ka ASV mums ir lielu soli priekšā. Noteikti pozitīvs atsperšanās punkts manā karjerā bija un joprojām ir Valmiera un AKSSC projekts. Tas man krasi uzlaboja trenēšanās apstākļus un visu pārējo, kas ir nepieciešams labiem sasniegumiem.

Pastāsti par saviem augstvērtīgākajiem sasniegumiem, kopš esi iekļauts AKSSC sastāvā.

Man īsti nepatīk sevi lielīt, jo uzskatu, ka tas mazliet kavē sportistu tā izaugsmē. Līdz šim mani augstākie sportista sasniegumi noteikti ir vairāku Latvijas junioru rekordu labošana, Latvijas un Baltijas čempiona titula iegūšana un Latvijas čempiona titula iegūšana pieaugušo konkurencē. Manuprāt, manā karjerā svarīga bija iekļūšana kopējā Latvijas jauniešu izlasē un dalība Eiropas Jaunatnes olimpiskajā festivālā.

Kā izdodas peldēšanu savienot ar izglītības iegūšanu?

Pašlaik esmu 10.klases skolēns Valmieras Valsts ģimnāzijā. Manuprāt, man diezgan veiksmīgi līdz šim ir izdevies savienot mācības ar sportu. Noteikti liels pluss ir tas, ka baseins nav tālu no skolas un pēc rīta treniņa ir diezgan viegli nokļūt skolā. Dodoties uz treniņnometnēm vai citiem tāliem izbraucieniem, kuri ir saistīti ar peldēšanu, skola un tās personāls  ir ļoti pretimnākoši.

Kā kopumā vērtē AKSSC projektu? Vai Tev šī centra esamība un būšana iekļautam tajā ir nesusi kādu papildu pozitīvu vērtību un vai uzskati, ka šādi centri ir nepieciešami?

Kopumā AKSSC projektu es vērtēju kā labāko lietu, kas Valmieras sportā pašlaik ir pieejama. Šī centra esamība noteikti man palīdzēja un deva papildu vēlmi strādāt. Diemžēl šobrīd peldēšanas sportā esmu vienīgais sportists Valmieras AKSSC un centrā nav iekļauta mana trenere, taču šāds projekts noteikti uzlabo iespējas un palīdz sportistiem attīstīt savas spējas savā konkrētajā sporta veidā. Šādi centri noteikti ir nepieciešami, un es ļoti ceru, ka tas turpinās savu darbību.

Jaunajiem sportistiem, kuri varbūt tikai tagad sāk savas sportista gaitas, novēlu nenolaist acis no sava mērķa un censties tos sasniegt, izbaudīt sportu un saskatīt tajā visu labo!

 

Šajā nedēļas nogalē, 26.–28.februārī, Kristaps atgriezīsies sacensību apritē un Latvijas izlases sastāvā startēs FINA atzītās Tokijas Olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensībās “Latvian Open 2021”. Vēlam veiksmi sportistam, izdošanos un panākumus!

Informāciju sagatavoja:

Austra Dambrova,

Valmieras Bērnu sporta skolas sporta organizatore