2020.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 290 bērni

20.01.2021

Jaundzimušie ir Latvijas un pilsētas nākotne, kādu pamatu un vērtības viņu dzīves šūpulī ieliksim, tāds tiks veidots arī mūsu turpmākais ceļš. 2020.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā pavisam kopā reģistrēti 290 bērni, no tiem 248 ir valmierieši. Valmierā ir pieaudzis reģistrēto jaundzimušo skaits salīdzinājumā ar 2019.gadu, kad pavisam kopā tika reģistrēti 275 jaundzimušie, no tiem 232 bija valmierieši.

 

 

Jaundzimušo reģistrācija

2020.gadā reģistrēti 157 zēni un 133 meitenes. Zēnu skaits attiecībā pret meiteņu skaitu Valmierā jau pēdējos 10 gadus ir lielāks, izņemot 2019.gadu, kad pasaulē nāca vienlīdz daudz meitenes un zēni. 2020.gadā reģistrēti četri dvīņu pāri. Visvairāk jaundzimušo sagaidījām jūnijā, jūlijā un septembrī. Katrā no šiem mēnešiem reģistrēti 32 jaundzimušie, bet vismazāk decembrī – 11.

Turpina samazināties bērnu skaits, kuri dzimuši laulību nereģistrējušiem vecākiem, kas liecina par laulības vērtību ģimenes veidošanā. 2020.gadā 124 jaundzimušo reģistrēts ar paternitātes atzīšanu, kad bērna māte un tēvs nav reģistrējuši  laulību. Šādos gadījumos bērnam pie dzimšanas reģistrācijas lielākajā skaitā tiek dots tēva uzvārds. Savukārt 14 jaundzimušie reģistrēti bez ziņām par tēvu.

2020.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā, pamatojoties uz Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumu, ziņas par bērna tēvu ierakstīt, balstoties uz trīspusēju paternitātes atzīšanas iesniegumu, izmantojusi viena ģimene. 2019.gadā šādu iespēja izmantoja trīs ģimenes.

2020.gadā 114 bērniņi piedzimuši, kā pirmie savai mammai, 107 mazuļus mammas sagaidīja, kā otros, 45 jaundzimušos, kā trešos, bet 17, kā ceturtos. Divās ģimenēs sagaidīti arī septītie bērniņi. Sievietes, kuras dzemdējušas mazuļus, bijušas vecumā no 16 līdz 46 gadiem. 

Lai sveiktu mazo valmierieti un vecākus, reģistrējot bērnu Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā, ģimene saņem ne tikai dzimšanas apliecību cietos apliecību vākos ar uzrakstu “Valmiera” un valsts ģerboni, bet arī īpašu dāvanu – adītu cepuri Valmieras krāsās ar pilsētas logo, kas ir atpazīšanas un piederības zīme mūsu pilsētai, un grāmatu “Mūsu bērns”. Grāmatā ir padomi vecākiem, lai atvieglotu viņu ikdienu mazuļa audzināšanā, kopšanā, uztura izvēlē un labvēlīgas vides radīšanā. Tajā ir iekļauts arī Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Jāņa Baika vēlējums mazajam bērniņam.

Populārākie vārdi

2020.gadā visvairāk zēniem doti vārdi Gustavs un Ralfs, bet meitenēm – Marta un Elza.

Vārdi Gustavs un Ralfs 2020.gadā doti septiņiem jaundzimušajiem zēniem. Starp populārākajiem vārdiem ir atgriezies Jānis, ko izvēlējušies sešu zēnu vecāki, bet pieciem zēniem dots vārds Everts, Tomass un Jēkabs. Alekss, Renārs, Olivers, Markuss un Deivids – šādus vārdus saņēmuši četri reģistrētie zēni, Teodors, Dominiks un Toms 2020.gadā saņēmuši trīs zēni.

2020.gadā, izvēloties dēlam vārdu, doti gan latviski vārdi – Pēteris, Artūrs, Miķelis, Ādams, Mārtiņš, Kārlis, Oskars, Rūdolfs, Viesturs un citi, gan neparasti vai internacionāli vārdi – Dilans, Levijs, Kīrs, Tamerlans, Platons, Remijs, Damirs. Turpina samazināties tendence jaundzimušajiem zēniem dot divus vārdus, tie doti 15 zēniem (salīdzinājumam 2019.gadā divi vārdi doti 18 zēniem) – Alberts Jānis, Jānis Teodors, Jānis Marks, Madars Klāvs, Rūdolfs Olafs, Deivids Lukass, Deivids Adrians, Alekss Viljams, Dominiks Raiens, Gabriels Stefans un citi.

Populārākie meiteņu vārdi 2020.gadā  bija Elza un Marta – dots piecām meitenēm. Marta ir viens no Valmierā visvairāk dotajiem vārdiem jau 26 gadus. Vārdi Sofija un Lauma doti četrām meitenēm, savukārt  vārdi – Melānija, Marija, Luīze, Dārta, Annija, Emīlija, Keitija – doti trīs reizes.

Meitenēm 2020.gadā ir izvēlēti latviski vārdi – Anna, Dārta, Paulīne, Matilde, Paula, Emma, Lizete, Hilda, Rūta, Ada un citi, tā arī doti neparastāki vai internacionāli vārdi – Ariana, Adrija, Eimija.

2020.gadā 13 meitenēm doti divi vārdi (2019.gadā divi vārdi doti 12 meitenēm) – Herta Marta, Līva Alise, Odrija Pērle, Grēta Luīze, Betija Aleksandra, Viviana Mia, Liva Jasmine un citi.

Kopējā tendence pēdējo gadu laikā dot divus vārdus jaundzimušo meiteņu un zēnu vidū sarūk. Tāpat, apkopojot Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas statistiku, var secināt, ka pēdējo divu gadu laikā bērniem doto vārdu vidū ir lielāka dažādība, nav izteikta viena konkrēta vārda popularitāte pār citiem.

Lai 2020.gada bērniņi aug stipri un veseli! Lai mazulīšiem bagāts arī Jaunais 2021.gads!

Ievadattēls: pexels.com