A A A

Vīrs, kurš izdomāja uzsaukumu stāv pāri visam Valmiera  

Drukāt
01.12.2019

Kā bērni redz savu Valmieru, kādus notikumus par pilsētu atklāj vēsturnieki, gidi un stāstnieki, kādās aizkulisēs mūs ieved un par savu neparasto ikdienu pastāsta līdzcilvēki, cik bagāta iztēle bijusi Valmieras vietvārdu autoriem un cik daudz interesantu faktu par pilsētu un valmieriešiem iespējams sakrāt, lasāms grāmatā “Baznīcas gailis ir valmierietis”. Tā pieejama Valmieras integrētajā bibliotēkā, kā arī iegādāties to var Valmieras Tūrisma informācijas centrā.

1.decembrī godinot rakstnieku Pāvilu Rozīti 130.gadadienā, kāds stāsts no grāmatas - kā Pāvila Rozīša romāns "Valmieras puikas" iedvesmoja Hermani Paukšu un Georgu Dovgjallo sarakstīt "Dziesma par Valmieru", kas drīz pēc tam kļuva par Valmieras neoficiālo himnu.

 

Vārds “miers” ir ievijies Valmieras nosaukumā, un vienā mierā valmierieši ir izlēmuši, ka viņu himna būs dumpiniecisks roka gabals, izdziedot, ka pat velnam tiks izrautas ūsas, ja tas būs nepieciešams.

1990.gadu sākumā Pāvila Rozīša (1889–1937) romāns Valmieras puikas iedvesmoja režisoru Ģirtu Nagaini uzņemt tāda paša nosaukuma televīzijas iestudējumu. Projektam radītās dziesmas mūzikas autors ir Georgs Dovgjallo, bet vārdu – Hermanis Paukšs.

“Ak, tas bija tik sen, ka vairs neatceros. Pārāk grūti dziesma nenāca, jo, ja būtu bijis ļoti jāmokās, es atcerētos. Rakstīju savā tā laika dzīvesvietā Rīgā, bet Valmierā biju bijis un to izstaigājis pietiekami daudz, lai simbolus nevajadzētu ilgi meklēt. Kad sāku domāt par dziesmu, vārdi uzradās,” stāsta Hermanis Paukšs.

“Nedomāju, ka valmierieši dziesmu tik ļoti pieņems kā savējo. Kad pēc kāda laika uzzināju, ka tā kļuvusi par neoficiālu Valmieras himnu, biju pamatīgi pārsteigts. Izskaidrojums, protams, ir vienkāršs – dziesma ir tikai par Valmieru, un otras tādas, šķiet, nav,” uzskata Hermanis Paukšs.

Kā aktierim, režisoram un rakstniekam Valmiera viņam visvairāk saistās ar darbu. Te bieži būts viesizrādēs. Kursabiedri, draugi, paziņas bijuši vai joprojām ir aktieri Valmieras teātrī. Mīļākā vieta Valmierā Hermanim Paukšam ir pie Gaujas, bet visvairāk pilsēta viņam saistās ar teātri un Valmieras Kultūras centru. Savukārt par valmieriešiem un Valmieru Hermanis Paukšs saka: “Valmieru uztveru kā mierīgu, gudru un ļoti latvisku pilsētu, kas attīstās bez lieliem satricinājumiem. Valmierieši ir laipni, draudzīgi un radoši.”

Uz jautājumu, vai dziesmu sanācis arī pašam izpildīt, autors smejas, ka vājo muzikālo spēju dēļ neviens to neļautu darīt. Bet kā vārdu autors, kurš ir arī režisors, Valmieras dziesmu redz vizuāli? "Es droši vien sāktu ar Valmieras kopskatu no putna lidojuma, pēc tam pārietu uz kori, kas dzied šo dziesmu, tad jauktu to ar dažādiem Valmieras skatiem, nobeigtu ar dziesmu dziedošu visu valmieriešu gājienu pa ielām. Bet tā, protams, ir tikai acumirklīga impresija.”

“Man gods par kreklu tuvāks un brīvība – par godu. Stāv pāri visam Valmiera ar Gauju līkumotu.” Dziesmu zina teju katrs valmierietis, jo tā pilsētā skan bieži. Valmieras himna ierībina tribīnes un dod spēku sportistiem, tā skan kultūras norisēs, koncertos, mūzikas stundās skolā, atrodama pat mirkļbirkās #valmieraspuikas, #stāvpārivisamValmiera. Valmieras himna dzīvo kopā ar valmieriešiem.

Kā Valmieras himnu iedziedāja 12 valmierieši, kuri ikdienā nav dziedātāji, kopā ar grupu "Age of Stones", var noskatīties šeit