A A A

Atzīmēs Valmieras atbrīvošanas 99.gadadienu un godinās Cēsu pulka Skolnieku rotu 

Drukāt
17.05.2018

24.maijā Valmierā tiks atzīmēta pilsētas atbrīvošanas no lieliniekiem 99.gadadiena un godināta Cēsu pulka Skolnieku rota ar piemiņas brīdi, ziedu nolikšanu, gājienu un orķestra “Sibemol” defilē priekšnesumu.

 

No plkst.10.15 pie Valmieras Valsts ģimnāzijas (VVĢ) notiks pulcēšanās gājienam, kas sāksies plkst.10.30 un virzīsies par Leona Paegles ielu uz Skolnieku rotas pieminekli. Gājiena laikā tiks nolikti ziedi piemiņas vietā skolas parkā un Valmieras pilsētas (centra) kapos pie Edgara Krieviņa atdusas vietas. Ap plkst.10.45 notiks piemiņas brīdis pie Cēsu pulka Skolnieku rotas pieminekļa L.Paegles ielā 1.

Pēc piemiņas brīža gājiens virzīsies uz Valmieras Kultūras centru, kur laukumā pie tā pasākumu noslēgs VVĢ pūtēju orķestris “Sibemol” ar defilē programmu (diriģents Mārtiņš Birnis).

Pasākuma izskaņā skolu pārstāvji tiks aicināti nolikt ziedus pie Viljandi Skolnieku rotas karavīra, igauņa Viktora Andersona piemiņas plāksnes, kas atrodas pie Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas. 

Skolnieku rotas puiku stāsts

1919. gada 26. maijā  Valmieru no lieliniekiem atbrīvoja  igauņu karaspēks, kuras sastāvā bija Vīlandes Skolnieku rota. Lielinieki panikā bēga uz Pārgauju, nodedzinot aiz sevis Gaujas tiltu. Patiesībā, kā stāsta aculiecinieki, apjukums bijis tik milzīgs, ka tilts aizdedzināts pirms laika un daļa „sarkano” dabūjuši glābties no liesmām upē un turpināt bēgšanu peldus. Izrādījās arī, ka mūsu karavīri jau bija to iepriekš paredzējuši: kāda grupa bija pārbridusi Gauju pie krācēm, lai vajātu lieliniekus vēl tālāk. Pēc dažām stundām šāvieni apklusa. Sāka zvanīt baznīcā. Tad no baznīcas torņa telpas pūtēju orķestra izpildījumā atskanēja „Dievs Kungs ir mūsu stiprā pils” un „Dievs, svētī Latviju!”. Cilvēki uz ielām apkampās un raudāja. Māju logos parādījās nacionālie karogi. Valmiera bija atbrīvota – beidzot vārda īstā nozīmē!

Brašo igauņu puišu iedvesmoti, savas zemes atbrīvotājiem, atsaucoties Valmieras reālskolas vingrošanas skolotāja Alfrēda Lukstiņa aicinājumam, pievienojās arī Valmieras skolnieki. Bruņojušies ar šautenēm, viņi no namu jumtiem uzturēja uguni uz komunistu pozīcijām Pārgaujā, kā arī, dažas dienas veica kārtības uzturēšanu pilsētā. Valmieras puišiem apvienojoties ar cēsniekiem, jūnijā sākumā izveidoja brīvprātīgo Cēsu pulka Skolnieku rotu, kas piedalījās gan Cēsu kaujās, gan turpmākajās Latvijas Brīvības kara cīņās. 

Šo un citus stāstus, notikumu aprakstus gada garumā stāsta Valmieras Valsts ģimnāzijas 8.a klases skolēni. Jaunieši projekta nedēļas laikā par Skolnieku rotas puikām pastāstīja skolas biedriem, vēlāk Cēsu pulka Skolnieku rotas ceļojošā piemiņas karoga patriotiskās audzināšanas komisijai. Komisija bija pārsteigta par erudītajiem jauniešiem un 8.a klase saņēma uzaicinājumu apmeklēt Ādažu militārās bāzes poligonu. 26. maijā stāstu uzzināja piemiņas pasākuma dalībnieki, arī Rūjienas vidusskolēni, jo 2017./2018. mācību gadā piemiņas karogs glabājās Rūjienā. Tagad Skolnieku rotas puiku stāsts ierakstīts diktofonā un būs pieejams interneta vidē.

Drosmīgos zēnus pieminēsim un atcerēsimies 2018. gada 24. maija pasākumā, kas veltīts Valmieras atbrīvošanas 99.gadadienai.

Valmieras Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja Ineta Amoliņa