A A A

Koklētājas un daiļslidotājas satikšanās 

Drukāt
30.01.2018

Kādas janvāra dienas pusdienlaikā Valmierā netālu no autoostas garāmgājēji bija liecinieki neparastai ainai. Starp “dzīvu” ielu un steidzīgu blakus esošo veikalu apmeklējumu – mazs dīķis ar nesen tīrītu ledu, jo visu rītu krita pūkainas pārslas, apsniguši koki, koklētāja un daiļslidotāja.

 

Daiļslidotāja Lueta Siliņa un koklētāja Dace Cerbule ir valmierietes, kuras drosmīgi piekrita piedalīties Latvijas simtgadei veltītā akcijā. Tajā izaicinājumu pieņem divu dažādu jomu pārstāvji, tiekoties neierastos apstākļos. Kā Līgas Ančevskas “Ziemassvētkus gaidot” skan kokles pavadījumā vairāku mīnusu stiprā salā un kā kompozīciju izjūt slidotāja, demonstrēja Lueta un Dace, tikko iepazinušās un iepriekš priekšnesumu neizmēģinājušas.

“Domāju, ka izdevās, jo īpaši, ja ņem vērā, ka man tā bija pirmā reize uz dīķa ledus. Patiesībā ar profesionālajām slidām to darīt nedrīkst. Bet ieguvu labu pieredzi, kā ir slidot dažādos apstākļos. Paldies manai ģimenei un Valmieras Bērnu sporta skolai par iespēju slidot, un tagad gūta arī šāda interesanta pieredze,” teica Lueta. Pašlaik norit intensīvs darbs, gatavojoties sacensībām gan tepat Latvijā, gan Igaunijā un Polijā. “Treniņi ir četras reizes nedēļā 2-3 stundu garumā un vēl papildu mēģinājumi. Lai sagatavotu skaistu priekšnesumu, jāiegulda ļoti liels darbs,” atklāja Luetas mamma Kristīne.

Tam piekrīt arī Dace: “Domājot, kas koklētājiem un daiļslidotājiem ir kopīgs, atradu ļoti daudz piemēru. Izskatās skaisti, bet tas prasa mežonīgu darbu. Ir jābūt ļoti labai tehniskajai sagatavotībai. Kokle ir viens no sarežģītākajiem instrumentiem – stīgas nav tā pārredzamas kā, piemēram, klavieru taustiņi, jāmācās darboties ar slēdžiem, jāapgūst dažādi spēles veidi. Tāpat arī slidošana ir tehniski sarežģīts sporta veids. Ir jābūt labam instrumentam – koklei un slidām. Arī traumas ir kopīgs rādītājs, koklētājiem no biežas spēlēšanas tulznas ir ierasta lieta. Lai priekšnesums būtu skaists un izskatītos “viegli”, ir ļoti daudz profesionāli jāstrādā.”

Ka satikšanās bija iedvesmojoša, atzina abas dāmas. “Interesanti, ka stīgas skan katra savā notī. Šo instrumentu esmu klātienē apskatījusi, bet kokles pavadījumā slidoju pirmo reizi. Lai gan ir bijis tā, ka uzreiz jāsāk slidot pie nepazīstamas mūzikas,” atzina Lueta. “Pirmo reizi savā karjerā kokli spēlēju uz ledus mīnus grādos, audzēkņiem to neieteikšu. Koklei uzreiz mainās skanējums. Koks ir koks, tas ir dzīvs un attiecīgi reaģē. Nezinu, ko mans instrumenta meistars par šo teiks. Bet bija ļoti jauki. Man daiļslidotāji vienmēr šķituši kā gulbji, kas tik skaisti slīd, visu priekšnesuma laiku gribējās skatīties Luetas deju, pat aizmirsu, ka jāspēlē. Prieks, ka Valmierā ir šādi talantīgi bērni,” stāstīja Dace.

Lueta slidot, bet Dace spēlēt kokli sāka jau bērnībā, attiecīgi divu un septiņu gadu vecumā. Šī tikšanas rosinājusi aizdomāties, cik dažādi esam, cik dažādas ir izpausmes mākslā, kā arī – kā maināmies, darot ko neierastu. “Manuprāt, koklētāja un daiļslidotāja kopā uz ledus nav bieža “parādība”. Vismaz es neko tādu iepriekš neesmu redzējusi. Varbūt būsim aizsākuši Valmierā ko īpašu?” pēc tikšanās norādīja Dace.

Dažādu paaudžu un dažādās jomās esošu valmieriešu satikšanās, sagaidot Latvijas simtgadi, ir Valmieras pilsētas pašvaldības aicinājums paskatīties, cik atšķirīgi esam, vienlaikus ieraugot līdzības. Stāsta varoņi akcijā iesaistās brīvprātīgi un iepazīst cits cita ikdienu. Viņi ne tikai “apmainās” stāstiem, bet arī uzzina, kādu papildinājumu viņa stāstam “rakstītu” otrs varonis. “Rakstnieka” lomā iepriekš iejutās aktrise Ruta Birgere un māksliniece Malvīne Mennika, bibliotekāre Anita Apine un spēkavīrs Mārtiņš Krūze.

Sagaidot Latvijas simtgadi, Valmierā būs 12 šādas neparastas sadarbības dažādu paaudžu un dažādās jomās strādājošiem cilvēkiem, kuri citkārt, iespējams, nesatiktos.

Jāpiebilst, ka slidotājas un koklētājas satikšanās laikā Valmierā vairākas dienas bija valdījis aukstums, kas sasaldēja dīķa ūdeni biezā ledus kārtā, padarot to slidošanai drošu. Aicinām pirms kāpšanas uz aizsalušām ūdenstilpēm pārliecināties, ka ledus kārta ir pietiekami bieza un ziemas prieku baudīšana ir droša.

FOTOGALERIJA

VIDEO