A A A

Pasniegs Zonta kluba “Rozes” apbalvojumu 

Drukāt
03.03.2017

18.martā plkst.12.00 Valmieras integrētajā bibliotēkā norisināsies Rozes diena, kad dzejniece, literatūras skolotāja Daina Sirmā saņems Zonta kluba Atzinības rakstu, kā arī notiks iedvesmojošas sarunas un dzejas lasījumi. Aicināti visi interesenti. Dalība līdz 13.martam jāpiesaka Anitai Apinei, pasākuma koordinatorei, rakstot anita.apine@vcb.valmiera.lv vai zvanot pa tālruni 28733263.

 

Valmieras Zonta kluba apbalvojumu “Roze” ik gadu saņem izcila sieviete, kura ir devusi nozīmīgu ieguldījumu Valmieras un tās apkaimes novadu dzīves attīstībā.

Rozes dienā (tradicionāli tā tiek saistīta ar 8.martu – starptautisko sieviešu solidaritātes dienu) tiek pasniegts metālmākslinieka Andra Dukura darināts unikāls svečturis – roze un Valmieras Zonta kluba Atzinības raksts.

“Prieks, ka gods izrādīts skolotājas un dzejnieces devumam, kas nebūt pašlaik nav pašas prestižākās nodarbošanās. Vēlos, lai jaunākās paaudzes skolotāju un mākslas aicinājumu pavisam neaprok pragmatiskās peļņas profesijās. Skolotājs runā ar sabiedrību – ar bērniem un jauniešiem – katru dienu daudzas stundas gadu gadiem. Tā ir milzu atbildība. Milzu ietekme, apzināta un nereti arī neapzināta,” par apbalvojumu saka Daina Sirmā. Dzejniece piebilst, ka cenšas būt kultūras vēstnese. “Tas skan smalki, bet tas ir kā virsjēdziens ikvienai darbībai ikdienā. Rādīt, iedvesmot, lai skolas bērni izjūt kultūras vērtības, spēku, garīgumu. Lai paši izjūt vilkmi pēc tā tiekties. Lai jebkuras profesijas pārstāvim būtu vēlme baudīt un izzināt mūziku, mākslu, teātri, literatūru ne tikai skolā, bet visas dzīves garumā.” Kā vēl vienu būtisku devumu, ko skolotājs un dzejnieks spēj dot, D.Sirmā min aicināšanu domāt: “Lai skolēns domā. Lai ir domājošs. Par visu – par vēsturi, par dabu, par cilvēku attiecībām, par kosmosu, par bezgalību, par reliģijām. Tik nogurdinoši daudz ir nedomājošo mūsu sabiedrībā.” Savukārt par to, kur pati smeļas iedvesmu, dzejniece atbild, ka tā ir rodama visapkārt. “Iedvesmo dzīve jebkurā tās smalkākajā niansē. Piemēram, daba – upe, ziedošas liepas, spāres, negaiss, saullēkts, zvaigžņota nakts, rudzupuķu lauki; talanti/ģēniji – Mocarts, Ēriks Ešenvalds, Veronika Strēlerte, Alvis Hermanis, Eduards Veidenbaums, Reinis Zariņš, Inga Ābele, Imants Lancmanis; vēsture – Pirmā, Otrā, Trešā atmoda, leģionāri, strēlnieki; Latvija – Tīreļpurvs, Gaiziņš, Daugavas loki, Rāzna, Aglona, Piedruja, Jūrmalciems. Sarakstu varētu turpināt bezgalīgi.”

Rozes dienas tēma šogad ir “Par cilvēkiem un ideāliem”. Par ideālistiem, sniedzot ieskatu grāmatā “Deviņu vīru spēks”, ar klātesošajiem sarunāsies Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš. Savukārt pieredzē par iedzīvotājiem, kuri iesaistās nevalstiskajās organizācijās un veido labāku Latviju, dalīsies Valmieras novada fonda valdes priekšsēdētājs Ansis Bērziņš. Par bibliotēku lomu iedzīvotāju ikdienā aicinās padomāt Valmieras bibliotēkas direktore Daina Rokpelne. Par Valmieras Zonta kluba darbību, akcentējot Rozes dienas rīkotāju jubilejas (Valmieras Zonta klubam – 15, Valmieras Europe Direct Informācijas centram – 12, Valmieras integrētajai bibliotēkai – 10), pastāstīs Valmieras Zonta kluba prezidente Regīna Šalte.

Klātesošos ar dzejas lasījumu iepriecinās “Rozes” apbalvojuma laureāte Daina Sirmā. Dziesmas ar dzejnieces vārdiem izpildīs dziesminiece Agrita Gruzdiņa.

Jāpiebilst, ka Rozes dienā tiek vākti līdzekļi Latvijas Zonta klubu stipendijai. Stipendiju 2000 EUR apmērā piešķir talantīgai, sekmīgai un sabiedriski aktīvai skolas absolventei no maznodrošinātas ģimenes pirmā gada augstskolas studijām Latvijā. Katru gadu stipendiāti pēc rotācijas principa izvēlas kāds no pieciem Latvijas Zonta klubiem. Pērn to darīja Valmieras Zonta klubs, atbalstot Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas absolventi, Latvijas Universitātes studenti Montu Paulu Oliņu. Stipendiju administrē nodibinājums “Vītolu fonds”.

Starptautiskā nevalstiskā labdarības organizācija “Zonta International” darbību Latvijā sāka 1993.gadā. Šobrīd Latvijā ir pieci Zonta klubi, kuros darbojas vairāk nekā 60 dalībnieces, iesaistoties mērķprogrammās, projektos un pasākumos, lai uzlabotu meiteņu, jauniešu un sieviešu dzīvi vietējā un starptautiskā mērogā.

Valmieras Zonta klubs ir starptautiskās nevalstiskās labdarības organizācijas “Zonta International” biedrs Latvijā, dibināts 2002.gada 14.septembrī.