Paldies par drosmi un ticību!

20.01.2021

Ir pagājuši 30 gadi, kopš 1991.gada janvāra notikumiem. Iedzīvotāji vienojās nevardarbīgā protesta akcijā, lai aizstāvētu Latvijas neatkarību. Barikādes ir simbols cilvēku līdzdalībai, drosmei, ticībai un cilvēcībai, izvēloties nevardarbīgu ceļu, un sāpes par nogalinātajiem šo pārliecību tikai stiprināja.

 

 

 

Barikādes ir apliecinājums tam, cik katrs varam daudz dot. Katra izšķiršanās par labu savai valstij bija pamats tam, ka šodien dzīvojam brīvā Latvijā. Brīvprātīgie būvēja barikādes, sargāja stratēģiski svarīgas ēkas, sniedza medicīnisku aprūpi, gatavoja maltītes, sildīja tēju, dziedāja. Un tā varētu turpināt. Līdzdalība – gan tie, kuri pieredzēja visbaisāko, gan tie, kuri nezināja, kas sagaida, bet tāpat bija gatavi būt Latvijas aizstāvju rindās, gan tie, kuri pavadīja savus tuviniekus un neizslēdza radio cerībā saklausīt labas ziņas.

Janvāris Latvijā ir īpašs laiks. Jauns gads mums sākas ar apliecinājumu, cik drosmīgi un cilvēcīgi esam. Manuprāt, tas Latvijas brīvību ir divtik stiprinājis – bez vardarbības, bet ar ticība, paļaušanos citam uz citu un kopā būšanu. Tas mums ļauj Latvijas aizstāvju vidū ieraudzīt arī sevi. Kāds vārda tiešā nozīmē redz sevi 30 gadus vecās fotogrāfijās barikāžu laikā Rīgā, kāds redz savu vectēvu, kāds zina, ka kaimiņi gatavoja un klātesošos cienāja ar tēju un maizītēm, kāds atpazīst dziesmu, kāds, kurš tolaik vēl nebija dzimis, domās iztēlojas, kāds būtu viņa devums barikādēs.

Paldies barikāžu dalībniekiem, viņu tuviniekiem, paldies visiem, kuri dalās ar pieredzēto, paldies atmiņu apkopotājiem! Stāsts par barikāžu laiku ir stāsts par mūsu ceļu pie sevis, apzinoties, cik nozīmīgs katrs esam savai Latvijai, cik svarīgas ir tās barikādes mūsos pašos, kas neļauj ielauzties līdz labajam.

 

Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs

Jānis Baiks

 

Godinot 1991.gada barikāžu aizstāvjus, 20.janvārī visas dienas garumā aicinām ikvienu individuāli vai ģimenes lokā atnākt pie Barikāžu piemiņas akmens (laukumā pretī ēkai Rīgas ielā 50) un pie ugunskura kavēties atmiņās par 1991.gada janvāra notikumiem. 20.janvāra vakarā pie piemiņas akmens tiks demonstrētas barikāžu laika fotogrāfijas no Valmieras muzeja arhīva.

FOTOGALERIJA

Foto: Uģis Brālēns