A A A

Satiksmes drošība jaunajā mācību gadā 

Drukāt
31.08.2020

Jauno mācību gadu Valmieras skolās plānots organizēt klātienē vai daļēji attālināti. Tādēļ, kā ik gadu, no 1.septembra dzīve pilsētā mainīs ritmu, vajadzības un paradumus. Pārmaiņu laikā ir lielāks jebkādu satiksmes negadījumu risks, tādēļ ikviens valmierietis aicināts būt uzmanīgs un atbildīgs, rūpējoties par savu un līdzcilvēku drošību un veselību.

 

Autovadītāji aicināti braukt mazliet lēnāk, būt īpaši uzmanīgi vietās, kur ielas posmu var šķērsot bērni un jaunieši. Krustojumos un pie gājēju pārejām rūpīgi pārliecināties, vai netuvojas kāds straujš riteņbraucējs, skrejriteņa lietotājs vai gājējs. Arī krustojumos, kur atbilstoši Ceļu satiksmes noteikumiem autovadītājiem ir priekšroka, līdzcilvēku un savas veselības dēļ drošāk ir pārliecināties, vai kāds mazaizsargātais satiksmes dalībnieks neuzsāk kustību pāri krustojumam.

Vecāki aicināti ar bērniem pārrunāt drošu pārvietošanos pa ielām.  Ne visur, kur nepieciešams šķērsot ielu, ir ierīkota gājēju pāreja. Ielas šķērsošanai visdrošāk ir izvēlēties taisnu un labi pārredzamu ielas posmu. Ielu var šķērsot arī krustojumos, kā arī pa gājēju pārejām. Taču jebkurā gadījumā gājēja pienākums ir pārliecināties, vai tuvojošos transportlīdzekļu vadītāji viņu ir pamanījuši un spēs laikus nobremzēt.

Braukšana sabiedriskajā transportā skolēniem, uzrādot skolēna apliecību, Valmierā ir bez maksas. Autobuss tiek izmantots gan nokļūšanai uz skolu, gan uz attālākām ārpusklases nodarbību norises vietām. Taču ar jaunākiem bērniem ir svarīgi pārrunāt rīcību gadījumos, ja izkāpts nepareizajā pieturvietā vai autobuss nokavēts. Izkāpjot no autobusa, nedrīkst doties uzreiz pāri ielai. Vislabāk ir pagaidīt, kamēr autobuss aizbrauc, vai šķērsot ielu autobusa aizmugurē.

Jaunieši velobraucēji, kas pēdējā brīdī pirms stundu sākuma lielā ātrumā ar velosipēdu traucas pa ielām, gājēju un velosipēdu ceļiem, ir aicināti atcerēties, ka gājēju kustība var būt neprognozējama. Tuvojoties gājējam, drošāk ir nobremzēt. Nereti velosipēdisti braukšanas laikā austiņās klausās mūziku, nedzirdot uz ielas notiekošo. Arī šāda rīcība samazina visu satiksmes dalībnieku drošību. Tādēļ vēlams atcerēties, ka mūzikas klausīšanās austiņās, braucot ar velosipēdu, novērš uzmanību un nav droša. 

Lai jaunietis bez vecāku pavadības brauktu uz skolu ar velosipēdu, viņam ir jābūt vismaz desmit gadu vecam. Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Velosipēdam ir jābūt tehniskā kārtībā, aprīkotam ar bremzēm. Braucot nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam jābūt aprīkotam ar atstarotājiem, kā arī gaismas lukturiem. Ja to nav vai nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Velosipēdistam, šķērsojot brauktuvi vai mainot braukšanas joslu, vienmēr jāpārliecinās, vai ar savu rīcību netraucē pārvietoties gājējiem vai citiem satiksmes dalībniekiem. Pirms brauktuves šķērsošanas velosipēdu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu, un jādod ceļš transportlīdzekļiem, kas brauc pa šķērsojamo ceļu.