A A A

Paldies par dalību Lāpu gājienā! 

Drukāt
12.11.2019

Paldies par kopā būšanu, turpinot vienu no spēcīgākajiem Latvijas stāstiem! Iedegtas gaismiņas, apliecinot, ka esam pateicīgi, ka atceramies mūsu varoņus un viņu drosmīgos lēmumus, ka godinām savu mantojumu, kas stiprs kā Lāčplēsis.

 

Lai gan Latvija dzima 1918.gada 18.novembrī, patiesībā Latvija sākās jau ilgi pirms, cilvēkiem ticot, ka būs mums sava valsts un brīvība. Un arī pēc valsts dibināšanas šī ticība bija ļoti nepieciešama, jo brīvības vēl nebija.

Vairākas paaudzes pirms mums ticēja, ka viņu bērni, mazbērni, mazmazbērni un tu dzīvosi brīvā zemē, būsi laimīgs, cienīsi savu valsti un godāsi brīvību. Viņi tam tik ļoti ticēja, ka bija gatavi doties šķietami bezcerīgās cīņās.

Mūsu valsts vēsturē ir bijuši vairāki šādi brīži, kad šķietami bezspēcīgā situācijā cilvēki atrod spēku. Šis spēks ir ticība par savu brīvu valsti un par tevi, kura dēļ šīs cīņas izcīnītas.

Un viena no šādām reizēm bija tieši pirms simts gadiem. Naktī no 10. uz 11. novembri Torņakalnā Latvijas armijas vienības salauza bermontiešu pretestību.

Atmiņstāsti vēsta, ka vācu uzbrukums Rīgai un galvaspilsētas aizstāvēšana kļuva par patiesu tautas karu. Latvijas armijai pieteicās simtiem brīvprātīgo. Karavīri parādīja apbrīnojamu varonību ļoti smagos apstākļos – cīnoties pret pārāku pretinieku, lai gan trūka gan ekipējuma, gan apģērba un pat apavu. Iedzīvotāji atbalstīja armiju, brīvprātīgi labojot apģērbu, mazgājot to, gatavojot maltītes, vācot ziedojumus.

Šī kopīgā ticība aizveda līdz 11.novembra rītam, kad, gaismai austot, pēc astoņu dienu kaujām Torņakalns bija ieņemts.

Lāčplēša Kara ordenis, ko piešķīra brīvības cīņu dalībniekiem, ataino spēcīgāko tēlu mūsu literatūrā – Lāčplēsi. Tas ir mūsu visu mantojums, mūsu sākums. Mums katram ir dots Lāčplēša spēks, un tam avots ir ticība.

Pirms 100 gadiem, 11.novembra rītā gaismai austot, daudzas dzīvības bija izdzisušas, bet sirdī iedegtā ticība savas valsts brīvībai nav izdzisusi nekad.

Dodoties Lāpu gājienā, apliecinām, ka arī mēs ticam, ka esam pateicīgi, ka atceramies, ka godinām savu mantojumu, kas stiprs kā Lāčplēsis.

Paldies, ka esam kopā, kopā izrādām cieņu un kopā nododam tālāk šo neticamo stāstu, kas ir par ticību ikvienam no mums.

Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks

FOTOGALERIJA