A A A

Zemes dzīļu vērtība galda ūdenī “Valmiera” 

Drukāt
01.08.2019

Vai zinājāt, ka Valmiera var lepoties ar zemes dzīļu bagātībām?

Valmieras Tūrisma informācijas centrā iespējams iegādāties īpaši Valmierai noformētu gāzētu un negāzētu galda ūdeni “Valmiera”. Tā sastāvā ir īpašais Valmieras minerālūdens un Naukšēnos no artēziskā urbuma iegūts dzeramais ūdens.

 

Valmieras zemes dzīļu ūdens ir pazemes sāļūdens, iegūts no SIA “Valmieras ūdens” piederošā artēziskās akas urbuma Jaunvāles ielā 11 Valmierā, kura dziļums sniedzas līdz pat 238 metru atzīmei. Pirmais dziļurbums tika izdarīts jau 1928.gadā, atklājot ūdeni ar īpašu sastāvu. Tolaik pieaicinātais neatkarīgais eksperts Latvijas Universitātes Praktiskās farmācijas katedras profesors Jānis Kupcis atzina, ka Valmierā iegūtais ūdens neatšķiras no Kaukāza minerālūdeņiem, un tam piemīt ārstnieciskas un dziednieciskas īpašības. Trīsdesmit grādu silts tas lietojams elpošanas ceļu, žultspūšļa un pirmās stadijas tuberkulozes ārstēšanā, kā arī reimatismam un ādas slimībām. Līdzīga sastāva ūdens ir atrasts arī Bādenbādenes Frīdriha avota ūdenim Vācijā, Druskininku un Bištonas ūdenim Lietuvā. Galvenie makroelementi, ko satur viens litrs Valmieras minerālūdens, ir Cl+ 3000 - 4500 mg/l,  Na+ 1500-2500 mg/l, Ca2+ 200-400 mg/l, Mg2+ 100-300 mg/l, K+ 20-40 mg/l.

Ģeologs Dainis Ozols skaidro, ka minerālūdens ar šādu sastāvu lielākoties sastopams aptuveni 400 m un lielākā dziļumā. Taču Valmierā tas atrodas salīdzinoši tuvu zemes virskārtai. Ledus laikmetam noslēdzoties, kušanas ūdeņi lielākoties šādā dziļumā esošos minerālūdeņus izskaloja. Valmieras apkārtnē zemes tektoniskā struktūra ar tās lūzuma zonām, mālainajiem ūdens necaurlaidīgajiem slāņiem mijoties ar ūdens caurlaidīgajiem slāņiem, izveidoja ūdens kabatu. Tai ledus kušanas ūdeņi piekļūt nevarēja un minerālūdeni neaizskaloja. Tādējādi Valmierā makroelementiem bagātais ūdens atrodas salīdzinoši par 100 m tuvāk zemes virskārtai, kā tas ir daudzviet citur Latvijā.

Valmierā iegūtajā zemes dzīļu ūdenī makroelementi ir ļoti koncentrētā sastāvā. Tāpēc, lai radītu ikdienā, neierobežotos daudzumos lietojamu galda ūdeni “Valmiera”, minerālūdens tiek pildīts kopā ar 120 m dziļa artēziskā urbuma dzeramo ūdeni no Naukšēniem. Galda ūdens, lai gan to vairs nevar saukt par 100 % minerālūdeni, tas joprojām satur veselības uzturēšanai noderīgus makroelementus: Cl- 850 mg/l, Na+ 430 mg/l, Ca2+ 120 mg/l, Mg2+ 55 mg/l un K+ 15 mg/l.  Vien tie ir krietni zemākās koncentrācijas, kā tas ir oriģinālajam, no zemes dzīlēm nākušajam minerālūdenim:

Galda ūdeni “Valmiera” ražo SIA “Naukšēni”.