A A A

Valmierietis saņem Lielo mūzikas balvu 

Drukāt
06.03.2015

3.martā Latvijas Nacionālajā operā jau 22.reizi tika pasniegta "Lielā mūzikas balva 2014", (LMB) kas ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā. Nominācijā "Gada uzvedums" uzvarēja Valmieras Mūzikas skolas absolventa Kristapa Pētersona opera "Mihails un Mihails spēlē šahu". Opera bija Rīga 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikums.

 

Kā stāsta komponists, kopumā darbs pie operas radīšanas ildzis aptuveni 7-8 gadus. "Sākumā bija iecere komponēt biogrāfisko operu par tituliem bagātāko Latvijas šahistu Mihailu Tālu, taču pēcāk pārorientējos uz pašu šaha spēli, un aptuveni 3-4 gadu laikā tapa opera "Mihails un Mihails spēlē šahu". Kad sākām darbu pie operas iestudēšanas, piesaistīju, manuprāt, fantastiskus profesionāļus. Libretu rakstīja Sergejs Timofejevs, operas diriģenti ir Ainārs Rubiķis un Atvars Lakstīgala, režisors - Viesturs Meikšāns. Pateicoties māksliniekiem un visiem 32 lomu atveidotājiem, iestudēšanas process bija neaizmirstams un man ļoti īpašs. Līdz ar to, saņemot balvu, vislielākais gandarījums, protams, ir par to, ka žūrija novērtējusi mūsu kopdarbu. Eksperti taču ir katrs ar savu gaumi un savām interesēm, bet šī balva apliecina, ka opera uzrunājusi viņus," atzīst K. Pētersons.

Kristaps Pētersons dzimis 1982.gadā Valmierā. Absolvējis Valmieras Mūzikas skolas kora klasi pie skolotājas Irēnas Zelčas. Mācījies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kontrabasa klasē (pie Sergeja Brīnuma) un kompozīcijas klasē (pie Romualda Kalsona). Ar augstāko novērtējumu ieguvis bakalaura grādu abās specialitātēs (2005) un maģistra grādu kompozīcijā (2007). Mācību laikā par izcilām sekmēm saņēmis Arnolda Šturma balvu, 2007.gadā - Tālivalža Ķeniņa balvu. Kopš 2005.gada K. Pētersons ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis.

Komponista mūzika atskaņota festivālos "Skaņu mežs", "Arēna", "Saxophonia", "Rudens mūzika", "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" un "Introvertās mūzikas festivālā". Viņš sadarbojies ar Jautrīti Putniņu, Ievu Paršu, Oskaru Petrauski, Ivaru Bezprozvanovu, Andri Veismani, vokālo grupu "Putni" u.c. Ieguvis 3.vietu Latviešu oriģināloperu konkursā (ideja par operu "Tāls" ("Mihails un Mihails spēlē šahu") 2008.gadā). Saņēmis žurnāla "Mūzikas saule" balvu "Meža sanitārs 2008" par skaņdarbu "Glenfiddich". K. Pētersona kompozīcija "Vega" nominēta laikraksta "Diena" "Gada balvai kultūrā 2009". Komponists saņēmis "Autortiesību bezgalības balvu 2012" par simfonisko miniatūru "Šahs". "Mihails un Mihails spēlē šahu" ir komponista pirmā opera.

Atminoties bērnību un skolas gadus Valmierā, Kristaps Pētersons norāda, ka atmiņas ir ļoti patīkamas un pozitīvas. Lai gan Valmierā neizdodas viesoties tik bieži, cik gribētos, pilsēta vienmēr būs mīļa, ar īpašu vērtību. "Sākumā Valmieras Mūzikas skolā mācījos ne tikai kora dziedāšanu, bet arī klavierspēli. Tīņa gados līdz ar interešu maiņu mainījās arī mana mūzikas gaume - biju rokmūzikas fans. Spēlēju ģitāru, bija pašam sava grupa. Līdz ar to klavierspēlei atmetu ar roku un pabeidzu tikai kora klasi. Man ļoti patika laiks Mūzikas skolā, un no sirds pateicos skolotājiem par zināšanām un iedvesmu, ko viņi man deva, jo tas bija atspēriena punkts tam, lai es varētu darīt to, ko šobrīd daru." Pašreizējiem Valmieras Mūzikas skolas audzēkņiem Kristaps Pētersons novēl nedomāt par balvām, kas viņus gaida nākotnē, bet orientēties uz darbu un vienkārši paveikt visu pēc labākās sirdsapziņas.

1993.gadā Latvijas Republikas Kultūras ministrija, pēc toreizējā kultūras ministra Raimonda Paula iniciatīvas, pieņēma lēmumu ik gadu izcilākos sasniegumus Latvijas mūzikas dzīvē godināt ar speciālu balvu. Aizsākās tradīcija, kas izveidojusies gan par pašu mūziķu, gan mūzikas cienītāju īpaši gaidītu notikumu.

Foto: Lielā mūzikas balva