A A A

Rozes dienā sveikta Rudīte Markus 

Drukāt
09.03.2021

Jau tradicionāli 8.martā norisinājās Rozes diena. Šogad Valmieras Zonta klubs Atzinības rakstu un metālmākslinieka Andra Dukura darināto rozi pasniedza Valmieras 5.vidusskolas direktorei Rudītei Markus.

 

 

 

 

 

Šogad Rozes dienas tēma bija “Saprašanās”. To, cik tas ir svarīgi laikā, kad esam ierobežoti tikties klātienē, uzsver arī Rudīte Markus. “Attālinātās mācības ir izaicinājums, kas ilgst jau gadu. Lai gan cits citu ieraugām caur ekrāniem, skolēniem stundas veidojam dzīvas. Informācijas avotu ir pietiekami, lai bērni un jaunieši varētu patstāvīgi tos izmantot, tāpēc stundās ir svarīga darbošanās un personīga pieeja, palīdzot izprast mācību vielu un iedrošinot jautāt. Skolotājiem tas ir grūts uzdevums no ekrāna otras puses veidot saikni, ne tikai nododot informāciju, bet arī izprotot, kā jūtas skolēns. Lai gan pietrūkst skolas kņada un pilnie gaiteņi, šobrīd vissvarīgāk ir rūpēties par veselību un drošību, lai pēc iespējas ātrāk tiktos klātienē.”

Darbā būdama atbildīga, precīza un mierīga, labi pārzinot mācību procesu, apzinoties skolotāja nozīmi jaunas personības veidošanās procesā, Rudīte Markus mērķtiecīgi vada skolas dzīvi un uzskata, ka ir jāiet līdzi laikam, jāizprot pārmaiņas un jāveicina kolēģu pozitīva attieksme, uzmundrinot pieņemt izaicinājumus, strādāt ar interesi, jēgpilni un radoši, nebaidoties celt latiņu arvien augstāk. “Pedagoga darbs ir aicinājums. Mani šādai profesijas izvēlei iedvesmoja spilgti skolotāji, labi padevās darbs ar bērniem. Uzskatu, ka ikvienā profesijā svarīgi ir tas, lai darbs patiktu un darītu to ar prieku, tad ir arī vieglāk pārvarēt grūtības, ar kurām neapšaubāmi saskaras ikviens. No izaicinājumiem nevajag izvairīties, tie daudz māca un bagātina.”

Rozes dienā Atzinības rakstu saņem izcila sieviete, kura ir devusi nozīmīgu ieguldījumu Valmieras, tās apkaimes un pārnovadu dzīves attīstībā. Rudīte Markus ir ne tikai skolas direktore un vācu valodas skolotāja, bet arī atslēgas cilvēks Valmieras pilsētas un apkārtējo novadu sadraudzībai ar Giterslo apriņķi (Vācija). “Rozes apbalvojums ir patīkams pārsteigums un novērtējums. Ja uzņemos kādu pienākumu, man nav svarīgi, ka tas labi izskatīsies uz papīra, apzinos, ka būs jāiegulda laiks un jābūt apņēmīgai. Pienākuma apziņa ir vecāku dota – ja dari darbu, padari to līdz galam, neskatoties uz grūtībām. Paldies par izrādīto godu!” Sadarbības veicināšanu ar Giterslo Rudīte Markus raksturo kā vaļasprieku, kas pāraudzis nopietnā sabiedriskā aktivitātē. “Kad stājos augstskolā vācu valodas nodaļā, nevarēju pat iedomāties, ka varēšu līdzdarboties sadarbības veicināšanā ar Vāciju. Nevaru izskaitīt, ar cik dažādu profesiju pārstāvjiem esmu tikusies, un katra šāda iepazīšanās bagātina, dod stimulu turpmākam darbam ne tikai sadarbības jomā, bet arī veicot ikdienas pienākumus skolā, jo iegūsti ne tikai jaunu informāciju, bet tas maina arī attieksmi, rosina domāt. Un tas ir abpusēji. Ja sākotnēji sadarbība vairāk bija humānās palīdzības veidā, tad nepagāja ilgs laiks, kad vāciešiem interesanta un vērā ņemama šķita arī mūsu pieredze un risinājumi dažādās situācijās.”

Lai gan šogad Rozes diena notika attālināti, tradīcija piedalīties iedvesmojošās sarunās palika nemainīga. Tā par izdzīvošanas taktiku 2021. gadā, uzsverot mijiedarbību ar ģimeni, darbu un savu “es”, stāstīja Valdis Melderis, radio balss, TV šovu un pasākumu vadītājs. Vakara programmu bagātināja mūziķis Kaspars Tobis. Kā savu taktiku enerģijas uzlādēšanai Rudīte Markus min nepieciešamību atrast laiku atpūtai. “Ja strādā ar pilnu atdevi, enerģija tiek patērēta daudz. Lai turpinātu strādāt pēc labākās sirdsapziņas, ir nepieciešama degviela. Man ir vairāki iedvesmas avoti. Tas ir laiks kopā ar ģimeni. Tāpat man patīk gatavot ēst, eksperimentēt ar jaunām receptēm, priecājos, ka mājinieki to novērtē. Nedēļas nogales cenšamies pavadīt aktīvi – staigājam, nūjojam, braucam ar velosipēdu. Man patīk lasīt grāmatas, gaidu, kad varēs apmeklēt teātri, koncertus, jo tā ir iespēja pabūt it kā citā pasaulē, citās emocijās. Šobrīd nav iespējami tālāki braucieni, bet tam arī ir savi plusi – esam atklājuši daudz skaistu vietu Latvijā, kuras steigas dēļ, iespējams, neiepazītu. Prieks arī par Valmieru, ka te attīstās tūrisms, ir daudz taku, ko izstaigāt. Ir augusi arī atpūtnieku kultūra. Piemēram, garāmgājēji, satiekoties pastaigu vietā, sasveicinās. It kā nekas liels, bet tomēr tas dienai dod prieku. Man ļoti patīk arī gatavošanās – maršrutu plānošana, sapucēšanās, ja paredzēts svinīgs notikums, sevis noskaņošana. Tas palīdz gūt pozitīvas emocijas ne tikai atpūtas laikā, bet arī krietnu brīdi pirms tam. Vēl kāda interesanta tradīcija, ko iepazinu, 80.gadu beigās viesojoties Rietumvācijā, ir svētdienas brokastis sievietēm. Katru svētdienu dāmas tiekas, lai kārtīgi izrunātos par īsti sievišķīgām lietām. Lai gan pagājis diezgan ilgs laiks, joprojām to atceros kā iedvesmojošu pieredzi. Atpūtināt galvu jo īpaši ir nepieciešams šajā laikā. Pandēmija liedz plānot darbus ilgtermiņā. Turklāt runa nav par gadiem, ir grūti plānot pat nākamo nedēļu, jo vienā vakarā var stāties spēkā izmaiņas, kas ieviešamas jau nākamajā dienā. Tāpēc ir svarīgi atrast līdzsvaru starp darbu, ģimeni un sevi, censties izaicinājumos saskatīt iespējas.”

Rozes dienu rīko Europe Direct informācijas centrs Valmierā sadarbībā ar Valmieras Zonta klubu. Tās laikā arī tiek vākti līdzekļi stipendijai talantīgai, sekmīgai un sabiedriski aktīvai kādas skolas absolventei no maznodrošinātas ģimenes pirmā gada augstskolas studijām Latvijā.

Starptautiskā nevalstiskā labdarības organizācija Zonta International darbību Latvijā sāka 1993.gadā. Šobrīd Latvijā ir četri Zonta klubi, kuros ir vairāk nekā 60 dalībnieces, iesaistoties mērķprogrammās un projektos, lai uzlabotu meiteņu, jauniešu un sieviešu dzīvi vietējā un starptautiskā mērogā. Valmieras Zonta klubs dibināts 2002.gadā.

FOTOGALERIJA