A A A

Zils, kas pārvērtās par ziloni 

Drukāt
16.09.2019

Kā bērni redz savu Valmieru, kādus notikumus par pilsētu atklāj vēsturnieki, gidi un stāstnieki, kādās aizkulisēs mūs ieved un par savu neparasto ikdienu pastāsta līdzcilvēki, cik bagāta iztēle bijusi Valmieras vietvārdu autoriem un cik daudz interesantu faktu par pilsētu un valmieriešiem iespējams sakrāt, lasāms grāmatā “Baznīcas gailis ir valmierietis”. Tā pieejama Valmieras integrētajā bibliotēkā, kā arī iegādāties to var Valmieras Tūrisma informācijas centrā.

Sestdien, 21.septembrī, Ziloņu ielā norisināsies Eiropas Mobilitātes nedēļas diena bez auto “Valmiera cilvēkiem”, aicinot novērtēt pilsētā plānoto. Bet kāpēc Ziloņu ielai ir tāds nosaukums, lasāms grāmatā "Baznīcas gailis ir valmierietis". 

 

Valmiera ir īpaša ar to, ka te ir diezgan daudz nosaukumu, kas nes kādas dzīvas radības vārdu, piemēram, Jēra kalns, Kazu krāces, Stārķa ligzda, Varžu parks. Arī ielu nosaukumos dzīvo briedis, stirna, ūdrs, vanags, zaķis. Nav skaidru ziņu, vai šie dzīvnieki un putni ir paviesojušies savā ielā, bet Valmierā viņi dzīvo. Vai Valmierā kādreiz ir dzīvojis arī zilonis? Jo pašā pilsētas centrā iela gar Dzirnavu ezeriņu ir nosaukta šādā vārdā.

Blakus Ziloņu ielai kādreiz bija viduslaiku pilsētai raksturīgs nocietinājums – bastions. Tas tika saukts par Zilo bastionu, jo tālumā varēja redzēt Zilokalnu, kas bija kā orientieris. Nocietinājuma vietā 1914. gadā uzbūvēja pilsētas slimnīcu, kas kā medicīnas centrs darbojas vēl šodien – Valmieras Veselības centrs.

Domājams, ka krāsa ielas nosaukumā – Zilais bastions (Blaue Bastion) – 19. gadsimtā parādījās, lai to atšķirtu no netālās, bet svarīgākās Bastiones ielas (Die Baβtion Strasse). 20. gadsimta sākumā Valmieras plānā mērnieks ielas nosaukumu vēl vairāk vienkāršojis – Blaue Strasse (Zilā iela). Pirmā pasaules kara laikā ielas nosaukumu nomainīja pret Ziloņu ielu, jo, visticamāk, labskanības dēļ iedzīvotāji ielu nesauca tiešā tulkojumā – zilā –, bet pieņēma vārdu ziloņu. Ne Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, ne vācu okupācijas un pēckara gados ielas nosaukumu nemainīja. Arī vienīgajā 1980. gadu sākumā veidotajā Valmieras aeroģeodēziskajā kartē, kur ielu nosaukumi ir krievu valodā, ierakstīta arī ул. Зилоню pie озеро Дз ирнаву.

Interesanti, ka pa Ziloņu ielu ir pastaigājies arī īsts zilonis. 2001. gada 18. augustā Valmierā notika ielu basketbola posms, kurā piedalījās vairākas Valmieras komandas, tostarp Z grupā līderos bija komanda Citizen Eco Drive. Kāds uzņēmējs apsolīja puišus pārsteigt, ja viņi šajā posmā atkal uzvarēs. Pēc apbalvošanas pārsteigumu ieraudzīja visi – pie Valmieras Kultūras centra stāvēja divi ziloņi. Viens no viņiem Maksis kopā ar komandu pastaigājās arī pa Ziloņu ielu.