“SolLaRe” – Eiropas čempioni

30.08.2019

“Dzirdēt Latvijas himnu tādu lielvalstu konkurencē kā Krievija, Ķīna un Norvēģija, protams, bija ļoti saviļņojoši. Prieka asaras bira gan koristiem, gan visai atbalsta grupai,” par piedzīvoto 4. Eiropas koru olimpiādē Gēteborgā Zviedrijā stāsta Valmieras Mūzikas skolas kora “SolLaRe” diriģente Irēna Zelča.

 

“Šķiet, ka visi ceļi mūs aicināja uz olimpiādi. Vispirms pagājušā gada rudenī Alojā jaunrades dziesmu konkursā izpildījām jaunā komponista Dāvida Krista Baloža darbu “Kas tie tādi, kas dziedāja”. Konkursa žūrija – komponisti Selga Mence, Ēriks Ešenvalds un kordiriģente Māra Skride – to novērtēja ar augstāko punktu skaitu. Dāvids Krists, pašlaik komponēšanu apgūstot Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā, ir apbrīnojams jaunais talants. Viņa darbu izpildījām visās trijās olimpiādes kārtās. Nākamais – Dziesmu svētku skate, kur arī saņēmām augstāko novērtējumu. Žūrija teica, ka mums nav variantu, Eiropas koru olimpiādei ir jāpiesakās, tas bija vēl viens pamudinājums,” stāsta I.Zelča.

Olimpiāde bija izturības “maratons”, kur gūta neatkārtojama pieredze. Pirmajā kārtā 10–16 gadus vecie “SolLaRe” dalībnieki piecu cilvēku žūriju apbūra, teicami izpildot trīs skaņdarbus. “Pēc tam gaidījām telefona zvanu. Pēc pusotras stundas uzzinājām, ka esam ieguvuši tik daudz punktu, ka otro kārtu varam izlaist un startēt uzreiz noslēdzošajā – Nāciju Grand Prix – kārtā. Taču tas nav mūsu stilā. Izlēmām, ka startēsim arī otrajā kārtā, sacenšoties par čempionu titulu.” Mēģinājumiem norisinoties turpat mītnes vietā, korim līdz nākamajai dienai bija jānoslīpē jau četru kompozīciju programma. Un šoreiz septiņi žūrijas locekļi vērtēja skanējumu, kompozīciju izpratni, koptēlu. Žūrijai neatklājot punktu skaitu un tādējādi korim nezinot, ka šis priekšnesums atnesis čempionu titulu, saņemts nākamais telefona zvans, ka jāpiedalās Grand Prix izcīņā – jau nākamajā dienā uz lielās skatuves jāizpilda piecu kompozīciju programma.

“Pēdējā gada laikā koris ir profesionāli ļoti audzis. Nekad mūsu mērķis nav bijis izcīnīt noteiktas vietas, bet gan strādāt jēgpilni. Ļoti daudz ar bērniem darbojamies pie satura izpratnes. Ar pareizu nošu izdziedāšanu nepietiek. Koris māca bērniem domāt, ieklausīties, sajust. Nav vienaldzīgu dziedātāju. Par māksliniecisko izpildījumu un emocionālo atdevi saņēmām arī augstu žūrijas novērtējumu. Olimpiādē visi kori ir ļoti labi. Lielvalstis pat veic atlasi, piemēram, ir Ķīnas kori, kur no 1000 pretendentiem 40 nonāk koristu rindās. Mums ir cita pieeja. Strādājam ar ikvienu mazo dziedātāju. Nav svarīga, kāda bērnam bijusi līdzšinējā pieredze, nozīme ir tikai viņa darbam mēģinājumos. Tāpēc liels paldies jāsaka arī vecākiem, kuri palīdz grūtākos brīžos un mudina turpināt. Kora klase nav tikai dziedāšana, bet arī prāta vētra. Jāsaka, ka arī grupas “Prāta Vētra” sākums bija kora klasē.”

Grand Prix kārtā konkurence bija vislielākā – skatuves dēļus līdz ar “SolLaRi” dalīja kori no Krievijas un Ķīnas. “Šādos konkursos svarīga ne tikai skaņdarbu sarežģītība un izpildījums, bet arī šovs. Horeogrāfes Lindas Mīļās vadībā esam apguvuši arī kustības. Un arī tas palīdz labāk izprast skaņdarbu. Trīs kārtas bija aizvadītas, diriģenti bija uz skatuves, kad tika paziņots punktu skaits. Un tad dzirdu, ka olimpiādes vadītāji aicina skatītājus piecelties pirms Latvijas valsts himnas. Tātad mums ir čempionu tituls! Tas bija kas neaprakstāms. Kamēr koristi no lielās koncertzāles tālākā gala skriešus metās uz skatuvi, skatītāji nenogurstoši aplaudēja. Protams, himnas laikā sajūsmai un prieka asarām tika dota vaļa.”

Grand Prix saņēma koris no Ķīnas, bet diriģente I.Zelča uzsver, ka čempionu tituls un iespēja piedalīties Grand Prix izcīņā ir milzīgs ieguvums korim. Taču atslābt tas neļauj. Notiek darbs pie jaunas programmas sagatavošanas, kurai pirmatskaņojums būs jau oktobrī. Tāpat ir jāizvērtē iespēja par pieredzes apmaiņas braucienu pie kāda cita olimpiādes kora, jo tagad uzaicinājumi pienākot gandrīz katru dienu. “Liels prieks, ka spējām Latvijas un Valmieras vārdu tā iznest, ka citu valstu pārstāvji pēc konkursa nāca iepazīties un pateikties par sniegumu. Tas bija liels notikums un lieli panākumi, bet apstāties nevar!” Diriģente uzsver, ka koris ir komanda – gan mākslinieciskais atbalsts, lielu ieguldījumu dodot koncertmeistarei Līgai Ivānei un vokālajam pedagogam Zanei Jankunai, gan tehniskais un saimnieciskais nodrošinājums. “Vecāki bija sarūpējuši dārzeņus un dažādus pārtikas produktus. Garšīgas maltītes gatavoja un visu iespējamo palīdzību sniedza Valmieras Mūzikas skolas direktore Inese Sudraba, direktores vietniece Santa Tanenberga, koristu Aigas un Niklāva mammas Nora Liepiņa un Ilona Priedīte. Liels paldies SIA “VTU Valmiera” autobusa šoferītim Jurijam Namniekam!”

Koris “SolLaRe” pateicas Valmieras 5.vidusskolai un direktorei Rudītei Markus, biedrībai “Valmierai. Mūzikai. Kultūrai”, “Tallink Latvija”, SIA “Sundin mežs”, SIA RIGENSI, Tanomecu ģimenei, Judītei Bukšai, Elīnai Valainei, Valmieras Mūzikas skolas kolektīvam un koristu ģimenēm, Valmieras pilsētas pašvaldībai un Valsts kultūrkapitāla fondam.

5.Eiropas koru olimpiāde pēc diviem gadiem norisināsies Beļģijā.