A A A

Vecāki uzzina, kas ir lasīšana ar suni 

Drukāt
12.04.2019

Ceturtdien, 11.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā nodarbībā ar suņu meiteni Martu piedalījās ne vien mazie grāmatu lasītāji, bet arī viņu vecāki. Klātesošie uzzināja, kā grāmatu lasīšanu padarīt par interesantu aktivitāti visai ģimenei.

 

Skolotāja Liene Šverna pastāstīja par pieredzi Cēsu Jaunā sākumskolā. Skolā ir īpaši lasīšanas laiki, meklējot saistošas pieejas, lai bērnu ne tikai ieinteresētu lasīt, bet arī izlasītais rosinātu domāt un analizēt. Turklāt kopīga grāmatas lasīšana un pārrunāšana ir palīdzējusi kolektīvā labāk iekļauties jaunam skolēnam.

Savukārt Valmieras integrētās bibliotēkas galvenā bibliotekāre Lolita Dreimane pastāstīja gan par bibliotēkas norisēm, gan dažādām aktivitātēm, kurās Valmieras bibliotēka iesaistās, lai rosinātu bērnus un viņu ģimenes lasīt. Piemēram, skaļā lasīšana, grāmatu karalienes noteikšana, lasīšana kopā ar vecākiem u.c. Valmieras bibliotēka ir pirmā Latvijā, kas uzsāka lasīšanas nodarbības kopā ar suni. Kā tas notiek un kāpēc tas ir svarīgi ne tikai lasītprasmes attīstīšanai, bet bērna attīstībā kopumā, uz Valmieru uzzināt brauc bibliotekāri no dažādām Latvijas vietām.

Rit jau ceturtais gads, kad Valmieras bibliotēkā notiek nodarbības kopā ar suni. Pašlaik “skolotājas” ir Norvičas terjers Marta un Ņūfaundlendietis Nika. Suņu meitenes ar bērniem darbojas Valmieras bibliotēkas galvenās bibliotekāres, kanisterapijas brīvprātīgās Līgas Bujanes vadībā.

Līga stāsta, ka suns ar nedalītu interesi klausās, kā bērns lasa, apskata ilustrācijas un nekad neizsaka aizrādījumus. Tas palīdz atbrīvoties, nedomāt par to, ka kaut kas nesanāks, un lasīšanas prieku dalīt ar uzticamu četrkājaino draugu. Turklāt bērni māca sunim dažādus trikus, kopā iet pastaigāties. Ir ļoti svarīgi saprast, ka suns nav rotaļlieta, ka viņš grib izstaigāties, izskrieties, būt kopā ar saimniekiem. Nodarbībās tiek izprasta arī mīlestība, rūpes, pacietība un cieņa pret dzīvnieku.

Suņi, kas bibliotēkā darbojas ar bērniem, ir ieguvuši kanisterpaijas sertifikātu. Tas ir rehabilitācijas veids, izmantojot speciāli selekcionētu un apmācītu suni. Martas un Nikas saimniece ir kinologs, apmācības trenere, kanisterapijas asistente un kanisterapijas suņu eksaminatore Ingūna Tihomirova.

Nodarbība sākas ar spēlēm, bērns aicināts uzcienāt suni un lūgt tam izpildīt trikus. Tad sunītim bērnu izpildījumā tiek veltīts kāds “lasāmais gabals”, bet pēc tam visi dodas pastaigā. Ceturtdienas Valmieras bibliotēkā ir Ķepu dienas. Par iespēju piedalīties nodarbībā vecāki vai skolotāji aicināti sazināties ar bibliotēku.

FOTOGALERIJA