A A A

Atklās izstādi “Mana tautastērpa ceļš” 

Drukāt
31.10.2017

Valmieras muzeja Izstāžu namā Mārtiņdienas vakarā, 10.novembrī plkst.17.00, atklās izstādi “Mana tautastērpa ceļš”. 

 

Ideja par izstādi radās, atbalstot kustību “Katram savu tautastērpu” ceļā uz Latvijas simtgadi. Tie ir stāsti par tautastērpu kā pašapziņas simbolu, rosinot cilvēkus sajust saikni ar šo kultūras mantojumu.

Izstādē būs skatāmi tautastērpi – arheoloģiskie, etnogrāfiskie, to rekonstrukcijas, atdarinājumi, interpretācijas. Tie ir tautastērpi, kas neglabājas muzeja krājumos un neapput lādēs. Tie tiek godam nēsāti.

Būs skatāmi vairāk nekā 90 cilvēku latviešu tautastērpi. Apmeklētājiem būs iespēja redzēt bijušās valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un viņas vīra Imanta Freiberga, kultūras ministres Daces Melbārdes, grafiķes Dagnijas Pārupes, horeogrāfa Jāņa Ērgļa, viesturietes Baibas Sipenieces-Gavares, dziedātāju Ances Krauzes un Renāra Kaupera, horeogrāfa Agra Daņiļeviča, diriģenta Inta Teterovska, kā arī divu pāru tautastērpus, kas vilkti, sakot “jā” vārdu, un vēl daudz citu.

Izstādes dalībnieki pasūtījuši, pirkuši vai paši darinājuši tautastērpu. Tie ir unikāli, jo savijušies ar valkātāja personību. Apmeklētāji varēs iepazīties arī ar iedvesmojošiem stāstiem par katra tērpa tapšanu, valkāšanu vai kādu citu notikumu, kas ar to saistīts.

Tāpat izstādē par tautastērpiem savu redzējumu sniegs mākslinieks Valdis Celms, skaidrojot gan par zīmēm, gan latvisko pasaules skatījumu, cilvēka vietu pasaulē. Arī viņš ar dzīvesbiedri Guntu piedāvās apmeklētājiem apskatei savus tautastērpus.

Izstādi papildinās interaktīvā spēle ar iespēju izvēlēties arheoloģiskus vai etnogrāfiskus tērpus, kā arī uzzināt vairāk par tautastērpiem Vidzemes novados. Būs muzejpedagoģiskā programma skolēniem, kā arī fotogrāfa Raivo Sarelainena bilžu stāsti.

Ekspozīcija būs skatāma līdz Zvaigznes dienai, 2018.gada 6.janvārim.

Izstādes tapšanu atbalsta Valmieras pilsētas pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā ”Latvijas Valsts mežu atbalsts kultūras programmām reģionos”, Vidzemes plānošanas reģions. Informatīvie atbalstītāji: laikraksts “Tava izvēle”. Izstādes atklāšanu atbalsta: Valmiermuižas alus virtuve, krodziņš “Pils ķēķis”, kaņepju saimniecība “Adzelvieši”.