A A A

Gada mazās formas izrāde - "Smaržo sēnes"  

Drukāt
24.11.2016

23.novembrī Dailes teātrī notika teātra balvas "Spēlmaņu nakts" laureātu apbalvošanas ceremonija. Nominācijā "Gada mazās formas izrāde" par laureātu atzīta Valmieras Drāmas teātra izrāde "Smaržo sēnes", režisors Mārtiņš Eihe. Savukārt nominācijā “Gada kustību mākslinieks” par horeogrāfiju izrādei “Makbets” Latvijas Nacionālajā operā un baletā par laureāti atzīta valmieriete Linda Mīļā.

 

Gunāra Priedes luga “Smaržo sēnes” pirmiestudējumu 21 gadu pēc uzrakstīšanas piedzīvoja 1988. gadā Oļģerta Krodera režijā. Šoreiz režisors Mārtiņš Eihe izrādi nodēvējis par dubultās morāles precedentu. Izrādes scenogrāfe un kostīmu māksliniece - Ieva Kauliņa.

“Neko spēcīgāku es neesmu uzrakstījis ne pirms tam, ne pēc, un neuzrakstīšu arī, kur nu. Lasot kļuva pat baigi,” par lugu “Smaržo sēnes” savā dienasgrāmatā raksta tās autors Gunārs Priede. Latviešu teātrī viņš ienāk 1955.gadā ar lugas “Jaunākā brāļa vasara” iestudējumu Pētera Pētersona režijā Dailes teātrī, un ir pats pirmais, kurš desmit gadus pēc kara uzdrīkstas un prot atklāti un godīgi runāt par dzīviem tā laika cilvēkiem. Tomēr baigi kļuva arī paši notikumi ap lugu “Smaržo sēnes” pēc tās sarakstīšanas.

“Šī patiešām ir Gunāra Priedes labākā luga. Tik patiesi un godīgi - tā, kā tas bija, tolaik vēl neviens neuzdrīkstējās runāt. Nav nekāds brīnums, ka to aizliedza. Apklusināja uz daudziem gadiem. Lugas vēstījums ir tikpat aktuāls arī šodien. Divi cenzori joprojām pastāv - nauda un iekšējā cenzūra. Un šodien jau mēs varam runāt. Nevis tikai varam, bet mums ir jārunā. Es gribēju sarunāties ar sabiedrību caur šo lugu. Izrādē runāja arī tie, kuri savulaik šīs pašas lugas dēļ zaudēja savus amatus, bet ne cilvēcību un sirdsapziņu. Tādi cilvēki tolaik bija retums, bet viņi bija. Mēs esam lugā ietvertās paroles otrā daļa, ir būtiski to neaizmirst,” savās pārdomās par iestudējumu dalījās režisors Mārtiņš Eihe.

Aktieri: Inga Apine, Aigars Apinis, Ieva Džindža, Dace Everss, Eduards Johansons, Januss Johansons, Ingus Kniploks, Ilze Lieckalniņa, Mārtiņš Liepa, Māra Mennika, Inese Pudža, Ilze Pukinska, Skaidrīte Putniņa, Ģirts Rāviņš, Baiba Valante.

Valmieras Drāmas teātris par 2015./2016.gada sezonu uz laureāta titulu pretendēja septiņās "Spēlmaņu nakts" kategorijās: "Gada mazās formas izrāde" – “Smaržo sēnes”, režisors Mārtiņš Eihe; "Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem" – “Bērns vārdā Rainis”, režisors Reinis Suhanovs; "Gada aktieris otrā plāna lomā" - Mārtiņš Meiers (Korovjevs izrādē “Meistars un Margarita”); "Gada jaunie skatuves mākslinieki" – Dāvis Auškāps par režiju izrādei “Celtnieks Sūlness”; "Gada scenogrāfs" – Reinis Suhanovs par scenogrāfiju izrādei “Razpļujeva sapņi”; "Gada kostīmu mākslinieks" - Ieva Kauliņa izrādei “Smaržo sēnes”; "Gada muzikālās partitūras autors" - Emīls Zilberts izrādei “Vaidelote”. 

Linda Mīļā ir Valmieras Drāmas teātra horeogrāfe, Valmieras Kultūras centra jauniešu mūsdienu deju grupas vadītāja, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas deju grupas "Flash" vadītāja, "Valmiera/ORDO" karsējmeiteņu komandas vadītāja. Linda Mīļā absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas Mūsdienu dejas horeogrāfijas programmu. Nominēta "Spēlmaņu nakts" balvai kategorijā "Gada kustību mākslinieks" par horeogrāfijām izrādēm "Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās" (2010) un "Krāsainās pasakas" (2011).

Vairāk nekā 110 sezonas jauniestudējumu noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā: Maija Uzula Petrovska, teātra kritiķe, žūrija spriekšsēdētāja; Silvija Radzobe, teātra kritiķe; Mārīte Gulbe, teātra kritiķe; Līga Ulberte, teātra kritiķe; Atis Rozentāls, teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists.

Gada balvas teātrī “Spēlmaņu Nakts 2016” norises atbalstīja Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Foto: Valmieras Drāmas teātris