A A A

Skolēni Valmierā piedalās barikāžu atceres norisēs 

Drukāt
19.01.2017

Pieminot 1991.gada 13. līdz 27.janvāra notikumus galvaspilsētā, kad nevardarbīgās akcijās brīvprātīgie aizstāvēja atjaunoto Latvijas Republiku, šajā nedēļā Valmieras skolās notiek barikāžu laika piemiņas aktivitātes. 

 

Jau tradicionāli Valmieras Valsts ģimnāzijas skolēni un pedagogi vēstures stundu laikā piektdien, 20.janvārī, pulcēsies pie Barikāžu piemiņas akmens iepretim ēkai Rīgas ielā 50. Savukārt skolā visu nedēļu notiek svinīgās līnijas, kurās par savu pieredzi barikāžu laikā stāsta skolotāji. Īpašs uzdevums bijis 7.klašu skolēniem – iztaujāt tuviniekus vai citus barikāžu dalībniekus, stāstus atklājot klasesbiedriem. Papildu ieguvums ir arī uzstāšanās prasmju pilnveidošana, kopā ar skolotāju Inetu Amoliņu apgūstot stāstnieka “amata” meistarstiķus.

Skolotāja I.Amoliņa vēstures stundās šajā nedēļā darbojas arī ar Valmieras sākumskolas 5. un 6.klašu grupām, pārrunājot nozīmīgos notikumus. Savukārt pārējās klasēs Valmieras sākumskolā par barikāžu laiku stāsta klases audzinātājas, izvēloties vecumposmam atbilstošu darbošanos. Jāpiemin, ka skolas bibliotēkā pieejamas arī grāmatas, kurās aprakstīti 1991.gada janvāra notikumi galvaspilsētā.

Tematiskās stundas notiek arī Valmieras Pārgaujas sākumskolā. Ar 5.klašu skolēniem atceres pēcpusdienā tiksies skolas direktors Viktors Litaunieks, daloties atmiņās par pieredzēto barikāžu laikā. Savukārt 6.klašu audzēkņi apmeklēs Valmieras muzeju. Vecāko klašu skolēni veikuši mājasdarbu “Zibsnis no barikādēm”, uzklausot un saglabājot kādu barikāžu laiku atmiņstāstu.

Savukārt Valmieras Vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolā – attīstības centrā par barikāžu laika notikumiem, Latvijas valsts neatkarības aizstāvju devumu un šo valsts vēstures posmu skolotāji ar audzēkņiem pārrunā stundu laikā.

Citādākas nekā ikdienā, godinot brīvas Latvijas aizstāvju drosmīgo darbošanos, šajā nedēļā ir arī audzināšanas stundas Valmieras Viestura vidusskolā. Pērn, atzīmējot 25.gadadienu kopš 1991.gadā notikušajām barikādēm Rīgā, skolēni veikuši nozīmīgus pētījumus un saglabājuši atmiņstāstus. Šogad bērni un jaunieši, tostarp arī Valmieras 4.skautu vienība, dosies uz Valmieras muzeju, gūstot jaunus iespaidus par nevardarbīgo protesta formu.

Valmieras 2.vidusskolā barikādēm veltītā stendā apskatāmi vēsturiski foto un cita veida informācija, kas vēsta par trauksmaino laiku. Skolēni skatīsies dokumentālo filmu un audzināšanas stundās pārrunā barikāžu laika notikumus. Jau tradicionāli jaunieši kopā ar vēstures skolotāju Juri Mūrnieku pulcēsies pie ugunskura, pārrunājot barikāžu laika notikumus.

Valmieras vakara (maiņu) vidusskolā 19.janvārī skolas pagalmā bija pārbaudījumu trase ar dažādiem interesantiem uzdevumiem, piemēram, Vecrīgas kartes lasīšana, zināšanu pārbaude par barikāžu notikumiem. Piedalījās arī skolotāji, tādējādi audzēkņiem saistošā veidā skaidrojot par janvāra notikumiem. Jau tradicionāli bija arī ugunskurs, atmiņstāsti, cienāšanās ar tēju un pīrādziņiem.

Satikšanās pie piemiņas ugunskura, mēģinot sajust īpašo noskaņu, kāda pie ugunskuru liesmām valdīja Rīgā 1991.gada sākumā, būs arī Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā. Skolā barikāžu dienas atceres pasākums notiks trešdien, 25.janvārī, plkst.15.00.

Valmieras 5.vidusskolā šajā nedēļā, no 16. līdz 20.janvārim, visās klasēs audzināšanas stundas ir veltītas barikāžu atcerei, par to rūpējas klašu audzinātāji. Savukārt 24.janvārī uz tikšanos pie improvizēta barikāžu ugunskura skolas svinību zālē visus interesentus (1.-12.klašu skolēnus un skolotājus) aicina Skolēnu dome.

1991.gada 13. līdz 27.janvāra notikumus Rīgā, aizstāvot atjaunoto neatkarīgo Latvijas valsti, dēvē par barikāžu laiku. Pēc Padomju Savienības karaspēka uzbrukuma Viļņas televīzijas torņa aizstāvjiem Rīgā nozīmīgu ēku aizsardzībai tika organizēta smagsvara tehnika no lauku saimniecībām un mazpilsētām. Galvenie aizsargājamie objekti bija Radio nams Doma laukumā, Latvijas Republikas (LR) Augstākās padomes un LR Ministru padomes ēkas, Radio un televīzijas centrs Zaķusalā, Telefona un telegrāfa centrāle. Rīgas vecpilsētā būvēja aizsardzības sienas no betona bluķiem un baļķiem. Cilvēki gatavojās Padomju Savienības iespējamam uzbrukumam. Daudzi no barikāžu laika dalībniekiem par piedalīšanos Latvijas neatkarības aizstāvēšanā tika apbalvoti ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.