A A A

Sports Valmierā

Tikpat strauja un enerģijas pilna kā Gauja ir arī valmierieši. Pilsētas svaigais gaiss, dabas teritorijas, piemērotie treniņu apstākļi, mērķtiecīgie un talantīgie sportisti, kā arī treneru pacietība ir sastāvdaļas, kas valmieriešu sportiskos sasniegumus paceļ arvien augstākā līmenī. Sporta tradīcijas, sportistu neatlaidība un treneru profesionalitāte liek Valmieras vārdam izskanēt Latvijā un tālu ārpus tās robežām.

Jau no 1995.gada Valmierā norisinās “Valsts prezidenta balva vieglatlētikā”. Līdz 2011.gadam par Valsts prezidenta balvu jeb “Prezidenta kausiem” cīnījās četru Latvijas novadu (Vidzemes, Zemgales, Kurzemes un Latgales), kā arī galvaspilsētas Rīgas izlašu komandas. No 2012.gada “Valsts prezidenta balva vieglatlētikā” izcīņa notiek jaunā formātā, tās ir kļuvušas par starptautiskām sacensībām. Savā starpā par Prezidenta kausu cīnās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas izlases. Katrā disciplīnā komandu pārstāv divi dalībnieki. 2017.gada 10.-11.jūnijā Jāņa Daliņa stadionā notiks 23.Valsts prezidenta balvas izcīņa vieglatlētikā sacensības. Šis sacensību gads būs zīmīgs ar to, ka notiks pēdējās Valsts prezidenta balvas izcīņas sacensības pirms plānotās Jāņa Daliņa stadiona pārbūves un jaunas vieglatlētikas manēžas būvniecības.

2009.gadā Valmiera bija viena no trim pilsētām (Valmiera, Liepāja un Rīga), kas uzņēma Eiropas čempionātu basketbolā sievietēm. Grupu turnīra spēles Valmierā notika Vidzemes Olimpiskajā centrā C un D apakšgrupās, kur kā spēcīgākās izlases piedalījās Francijas un Krievijas valstsvienības. Divus gadus vēlāk – 2011.gadā – Valmiera uzņēma Pasaules čempionātu basketbolā jauniešiem. Vidzemes Olimpiskajā centrā notika spēles A un B apakšgrupās. A apakšgrupā 2.vietu ieņēma Latvijas U-19 izlase (bilance 2-1), no Valmieras apakšgrupām kā spēcīgākās turnīrā piedalījās Argentīnas (4.vieta turnīrā) un Krievijas (3.vieta turnīrā) valstsvienības.

2015.gada Latvijas Jaunatnes vasaras olimpiāde bija kā ģenerālmēģinājums Latvijas IV olimpiādei Valmierā. Latvijas IV olimpiāde notika no 2016.gada 1. līdz 3.jūlijam.  Tās programmā tika iekļauti 26 olimpiskie sporta veidi, 2 neolimpiskie sporta veidi un viens paraugdemonstrējumu sporta veids. Valmierā notika badmintons, basketbols, bokss, futbols, handbols, riteņbraukšana – šoseja, svarcelšana, vieglatlētika, volejbols, pludmales volejbols, airēšanas slaloms, triatlons un olimpiādē iekļautais neolimpiskais sporta veids – orientēšanās. Valmierā norisinājās arī paraugdemonstrējumi šahā un olimpiādes atklāšanas un noslēguma ceremonijas. Pārējie Latvijas IV olimpiādes programmā iekļautie sporta veidi notika citās Latvijas pašvaldībās. Rezultāti. 2017.gadā vasarā Valmieras pilsēta uzņems VII Latvijas Jaunatnes olimpiādes sacensības airēšanas slalomā (8. un 9.jūlijs) un futbolā (7., 8. un 9.jūlijs).

2016.gadā Valmierā jau 10.reizi pēc tā atjaunošanas notika “SPORTLAT Valmieras maratons”. Tas katru gadu pulcē dalībniekus no tuvākām un tālākām valstīm, piemēram, Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Lielbritānijas un Vācijas. Tāpat dalībnieku vidū ir ne tikai sportiski aktīvie iedzīvotāji, bet arī spēcīgākie Latvijas skrējēji, kuri cīnās par Latvijas čempionāta medaļām. Valmieras maratona rekords sieviešu konkurencē ir nepārspēts kopš 2010.gada (Dace Lina – 2:50:14), un vīriešu konkurencē rekords ir nepārspēts kopš 2008.gada (Aigars Fadejevs – 2:19:57). 2016.gadā Valmieras maratonā dažādās distancēs kopumā startēja vairāk nekā 3200 sportistu. Sacensībās tika iekļauta arī 7,5 km gara nūjošanas distance, kurā finišu sasniedza 168 sportisti! 11.Valmieras maratons nemainīgi tiks aizvadīts septembra vidū – 2017.gada 17.septembrī.

2016.gadā Valmiera uzņēma Latvijas Handbola valstsvienības izšķirošās 2017.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēles, kurās Latvijas valstsvienība tikās ar Ukrainas, Kipras un Baltkrievijas valstsvienībām. Gada nogalē Vidzemes Olimpiskajā centrā Latvijas valstsvienība mērojās spēkiem ar 2016.gada olimpiskajiem čempioniem – Dānijas handbola valstsvienību, sacenšoties 2018.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā. Handbola līdzjutēji Valmierā atgriezīsies 2017.gada 5.maijā, kad Latvijas izlase aizvadīs cīņu ar Nīderlandes valstsvienību.

Par tradīciju Valmierā kļuvis vēl viens skrējiens – pēc distances garāks, bet ne mazāk populārs – ultramaratons Rīga – Valmiera. Starts skrējienam tiek dots Rīgā pie Brīvības pieminekļa. Distancē skrējēji pavada vairāk nekā astoņas stundas un mēro 107 km garu distanci līdz finišam – Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas durvju rokturim. 2017.gadā “Gladiatoru pastaigas” dalībnieki 107 km garo distanci veiks 1.aprīlī.

Tāpat Valmieras pilsētā 2017.gadā notiks dažādas tautas sporta aktivitātes – velo sezona tiks atklāta 30.aprīlī, kad Latvijas labākie kalnu divriteņu meistari sacentīsies “SEB MTB velomaratona 2017” atklāšanas sacensībās “Cēsis -Valmiera”, 2017.gada 8.jūlijā Valmierā norisināsies piedzīvojumu sacensības “xRace”, Valmieras pilsētas svētku laikā (28.07.-30.07.) Valmieras pilsētas centrā, Dzirnavu ezeriņā notiks airēšanas slaloma sacensības “Valmiera viļņo”, savukārt spēcīgākie Latvijas vīri sacentīsies “Kalniešu spēlēs”.

Jau vēsturiski Valmiera var lepoties ar sasniegumiem bagātiem sportistiem. Visskaļāk Valmieras vārdu 20.gadsimta sākumā nesis soļotājs Jānis Daliņš. Jānis Daliņš ir pirmais zem Latvijas karoga startējošais sportists, kurš ieguvis olimpisko medaļu. 1932.gada Vasaras olimpiskajās spēlēs Losandželosā Jānis Daliņš ieguva sudraba medaļu. Par godu sportista sasniegumiem 1938.gadā atklātajam Valmieras stadionam tika dots Jāņa Daliņa vārds. Stadions šo nosaukumu nes līdz pat mūsdienām.

Valmiera vienmēr ir bijusi sportiska pilsēta, Valmieras vārdu olimpiskajās spēlēs nesis Ivo Lakučs. 2000.gada Sidnejas olimpiskajās spēlēs startējis Latvijas treka riteņbraukšanas komandas sastāvā (8.vieta komandu sprintā) un 2008.gadā piedalījies pirmajās BMX riteņbraukšanas sacensībās olimpisko spēļu vēsturē (dalīta 17.-32.vieta). Ivo Lakučs ir vairākkārtējs Eiropas un Pasaules čempionātu medaļnieks.

Valmieras vārdu 2000.gada Sidnejas olimpiskajās spēlēs un 2008.gada Pekinas olimpiskajās spēlēs nesusi soļotāja Jolanta Dukure. 2006.gada Eiropas čempionātā sasniegtais rezultāts (1:31:02) vēl joprojām ir Latvijas rekords 20 km soļojumā sievietēm.

Valmiera lepojas arī ar Valkā dzimušo soļotāju Aigaru Fadejevu. No 1998. līdz 2003.gadam Valmierā norisinājās sportista rīkotie soļošanas festivāli. Aigars skolojies un trenējies Valmierā, un viņu pamatoti uzskata par Jāņa Daliņa sekotāju. Festivāli rīkoti ar mērķi popularizēt soļošanu, populārākajā festivāla gadā (2000.gadā) sacensībās piedalījās vairāk nekā 800 bērnu.

2008.gadā (Pekinā, Ķīnā) par pirmo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā kļūst valmierietis, Ivo Lakuča audzēknis Māris Štrombergs. Uzkāpis uz Pasaules čempionāta (divas reizes) un Eiropas čempionāta (trīs reizes) goda pjedestālu augstākajiem pakāpieniem 2012.gadā (Londonā) Māris Štrombergs kļūst par divkārtēju un līdz šim vienīgo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā. BMX sportā Valmieras vārds nav svešs, Valmiera uzskatāma par Latvijas BMX galvaspilsētu, pateicoties Edžus Treimaņa, Riharda Veides, Sandras Aleksejevas un citu BMX sportistu vārdiem. Mūsu olimpiešu lieliskās karjeras liek domāt par jauno sportistu attīstību, tādēļ Valmiera ir izraudzīta par vienu no pilsētām, kurā tiek īstenots augstas klases sportistu sagatavošanas centra pilotprojekts. Valmierā tiek gatavoti sportisti trīs sporta veidos: BMX riteņbraukšanā, peldēšanā un vieglatlētikā.

2016.gada lielākajā sporta festivālā - XXXI Olimpiādes spēlēs Rio - Valmiera šajos sporta svētkos bija plaši pārstāvēta. Valmieras vārdu Riodežaneiro BMX riteņbraukšanas trasē nesa valmierieši Māris Štrombergs un Edžus Treimanis, olimpiskajā peldbaseinā ar pasaules spēcīgākajiem sportistiem sacentās peldētājs Uvis Kalniņš, bet olimpiskajā soļošanā sviedrus lēja Valmierā dzimušais sportists Arnis Rumbenieks.

Par augstas klases basketbolistiem kļuvuši vairāki Valmieras Bērnu sporta skolas audzēkņi. Pasaules spēcīgāko basketbola līgu (Nacionālo Basketbola Asociāciju) veiksmīgi sasniedzis Dāvis Bertāns, iekļūstot Sanantonio “Spurs” sastāvā, savukārt viņa vecākais brālis Dairis 2016./2017.gada sezonā pārstāvēs Turcijas basketbola “smagsvaru” – “Dariššafaka Doguš”. Eiropas basketbola klubu augstāko līmeni (Spānijas basketbola līgu) sasniedzis Rolands Šmits, savukārt ceļu uz Spānijas basketbola līgu bruģē Anrijs Miška un Rinalds Mālmanis, kurš šajā sezonā ir atgriezies savas dzimtās komandas sastāvā, lai iegūtu lielāku spēļu pieredzi un turpinātu slīpēt savu basketbola talantu. Latvijas valstsvienības  sastāvā sekmīgi spēlē Jānis Bērziņš, uzticību savam dzimtajam klubam izrāda Latvijas jauniešu izlasēs spēlējušais Jānis Kaufmanis, kurš 2015./2016.gada sezonā kļuvis par stabilu vērtību basketbola kluba “Valmiera/ORDO” sastāvā.

Olimpisko spēļu dalībnieks, peldētājs Uvis Kalniņš ir vairākkārtējs Latvijas un Baltijas valstu čempions, kā arī Eiropas Junioru čempionāta medaļnieks. 2012.gada Londonas olimpiskajās spēlēs peldētājs izcīnīja 30.vietu 100 metru brīvajā stilā ar jaunu personisko rekordu. 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs Uvis ieguva 24.vietu 200 metru kompleksajā peldējumā, būdams vienīgais Latvijas pārstāvis olimpisko spēļu vīriešu peldēšanas sacensībās. 2016.gadā, pārstāvot Valmieras pilsētu Latvijas IV olimpiādē, Uvis izcīnīja četras zelta medaļas. 

Valmieras Bērnu sporta skolas bijušie audzēkņi Oskars Ķibermanis un Oskars Melbārdis tagad ir pazīstami kā labākie Latvijas bobsleja piloti, taču pirms bobsleja karjeras sākuma abi sportisti sviedrus lējuši vieglatlētikā, trenējoties Valmierā pie treneriem Raita Ravinska un Baibas Kaufmanes. 2016.gadā Oskara Melbārža pilotētais četrinieks Īglsas trasē Austrijā bija ātrākie četru braucienu summā, kļūstot par 2016.gada pasaules čempioniem!

Tāpat 2014.gada Ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos Mārtiņš Onskulis iekļuva labāko 30 sportistu vidū (27.vieta) kalnu slēpošanā.

Godalgotas vietas Latvijas mēroga orientēšanās sacensībās regulāri izcīna valmieriete Līga Valdmane.

2016.gada labākais ultramaratona Rīga – Valmiera skrējējs bija Uldis Kļaviņš, kurš 2016.gada skrējienā uzstādīja trešo labāko rezultātu skrējiena vēsturē (107 km garo distanci veicot 8:26:49), kas ir jauns rekords atjaunotā skrējiena aizvadītajās sacensībās (2014., 2015. un 2016.gads).

Valmieru par savām mājām sauc arī 2015.gada Eiropas čempions un 4.pasaules spēcīgākais spēka trīscīņas sportists Mārtiņš Krūze. Savā līdzšinējā sportista karjerā Latvijas rekordus spēka trīscīņā labojis vairāk nekā 100 reižu. 2016.gada pasaules čempionātā spēka trīscīņā Mārtiņš sasniedza jaunu Eiropas un Latvija rekordu, kas viņam deva 4.vietu starp pasaules spēcīgākajiem spēka trīscīņas sportistiem.

Lai veicinātu sportiskos sasniegumus, Valmierā tam tiek radīti piemēroti apstākļi. Mūsdienās par sportistu kalvi kļuvusi nacionālās nozīmes sporta bāze – Vidzemes Olimpiskais centrs (Valmiera, Rīgas iela 91). Vidzemes Olimpiskais centrs pārvalda kompleksu Rīgas ielā 91, kā arī Jāņa Daliņa stadionu, Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parku un Daliņu pludmali.

Vidzemes Olimpiskais centrs ir kļuvis par mājvietu 2015./2016. gada Latvijas basketbola līgas spēcīgākajam basketbola klubam – “Valmiera/ORDO” un tā sistēmas komandām. “Valmiera/ORDO” spēles ir vienas no apmeklētākajām Latvijā. Bez basketbola Vidzemes Olimpiskajā centrā mājvietu atradis florbola klubs FBK “Valmiera/ViA” un Valmieras jaunie hokejisti. Vidzemes Olimpiskais centrs piedāvā iespēju piedalīties publiskajā slidošanā olimpiskā centra ledus hallē. 

Jāņa Daliņa stadionā katru gadu norisinās vietēja un starptautiska mēroga sporta sacensības. Atpazīstamākās ir “Valsts Prezidenta balva vieglatlētikā” sacensības. Jāņa Daliņa stadionu par mājvietu sauc “Valmiera Glass FK/BSS” futbola klubs. Jāņa Daliņa stadions ir pieejams ikvienam sportot gribētājam, tajā var spēlēt basketbolu, tenisu, futbolu, volejbolu, izmēģināt vieglatlētiku uz āra skrejceliņiem vai iekštelpu vieglatlētikas manēžā.

Daliņu pludmale vasarās ir iecienīta atpūtas vieta valmieriešiem. Ikviens interesents šeit var izmantot kādu no pieciem bezmaksas pludmales volejbola laukumiem. Daliņu pludmalē regulāri tiek aizvadītas dažāda līmeņa pludmales volejbola sacensības. 2015.gadā šeit notika Latvijas Jaunatnes vasaras olimpiādes pludmales volejbola sacensības, bet 2016.gada vasarā šos laukumus pārbaudīja Latvijas pludmales volejbolisti, sacenšoties par Latvijas IV olimpiādes medaļām.

Gandrīz pašā Valmieras pilsētas centrā, Gaujas krastā atrodas airēšanas slaloma trase “Krācītes” – tehniski pilnīgākā trase Baltijā. Airēšanas slaloma trases atrašanās pilsētas centrā ir sekmējusi vietējo sportistu panākumus Latvijas un starptautiskā mērogā. Latvijas čempionāta elitē ir trīs Valmieras trases regulārie treniņu biedri: Kaspars Pakers, Toms Karlivāns un Ritvars Celmiņš.

Tautas sporta cienītājiem īpaši piemērota būs distanču slēpošanas trase Jāņa Daliņa stadionā, taču vasarā Jāņa Daliņa stadiona apkārtne ir iecienīta skrējēju un nūjotāju treniņu vieta. Valmieras pilsētā populārs kļuvis amatieru sports. Pateicoties plašajai sporta bāžu pieejamībai, Valmierā regulāri norisinās amatieru sacensības basketbolā, futbolā, telpu futbolā, hokejā, volejbolā un citos komandu sporta veidos.

Katru gadu Valmieras pilsētas pašvaldība pasniedz arī apbalvojumus “Gada balva sportā”. 2016.gada balva nominācijā “Mūža ieguldījums sportā” tika pasniegta sporta entuziastiem – volejbolistam Uldim Tomam un riteņbraukšanas trenerim Jānim Siliņam. Par gada sporta veidu, sasniedzot vēl nebijušus panākumus, Valmierā tika atzīts basketbols. Apbalvojumu “Gada treneris” saņēma Latvijas 2016.gada basketbola čempionu treneris Roberts Štelmahers. “Valmieras gada sportiste” 2016.gadā ir Eiropas čempionāta bronzas medaļniece Sandra Aleksejeva, savukārt titulu “Gada sportists 2016” ieguva pasaules čempions bobslejā Oskars Melbārdis. Plašāka informācija par “Valmieras sporta laureāts 2016” ŠEIT.